National Bank Open: Ο Τσιτσιπάς πήρε άτυπη ρεβάνς από τον Ουμπέρ (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης
Με 2-1 σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Ούγκο Ουμπέρ και συνεχίζει στο τουρνουά του Τορόντο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήθελε να πάρει μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες από τον Ούγκο Ουμπέρ.

Και τα κατάφερε στο Τορόντο έστω και δύσκολα. Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 6-1) και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο όπου θα περιμένει έναν εκ των Καράτσεφ και Κατσάνοφ.

Το παιχνίδι πάντως δεν ήταν καθόλου εύκολο για τον Ελληνα τενίστα ο οποίος στο δεύτερο σετ είχε πέντε χαμένα match points, μεταξύ των οποίων τα δύο στο... τρελό τάι μπρέικ, το οποίο τελικά με 15-13 κατέληξε στα χέρια του Ουμπέρ.

Έδειξε χαρακτήρα όμως στο τρίτο σετ και παρά τα λάθη του (αλλά και το εξαιρετικό παιχνίδι του Γάλλου στο δεύτερο σετ) κυριάρχησε απόλυτα.

Με δύο συνεχόμενα μπρέικ και κρατώντας το δικό του σερβίς, βρέθηκε μπροστά με 5-0 και ήταν τυπική διαδικασία η ολοκλήρωση του ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τρίτο σετ έχασε μόλις 3 πόντους από το δικό του σερβίς.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Τσιτσιπά απέναντι στον Γάλλο ο οποίος είχε ρεκόρ 2-0 νίκες πριν από το Τορόντο.