Βουλιαγμένη - Γλυφάδα 13-10: Οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο

Με τέσσερα αναπάντητα γκολ στην τελευταία περίοδο η Βουλιαγμένη βγήκε νικήτρια στο ντέρμπι με τη Γλυφάδα για την Α1 πόλο γυναικών.

H Βουλιαγμένη είχε τον τελευταίο λόγο στο ντέρμπι με τη Γλυφάδα, επικρατώντας με 13-10 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 γυναικών.

Το ντέρμπι των νοτίων προαστίων δικαιολόγησε το χαρακτήρα του για τρία οκτάλεπτα, όμως στην τελευταία περίοδο η Άντι Μελιδώνη είδε τις παίκτριές της να κυριαρχούν στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Με σερί 4-0 η Βουλιαγμένη έφθασε στη νίκη με 13-10 στο κολυβητήριο του Λαιμού, υποχρεώνοντας τη Γλυφάδα στη 2η φετινή της ήττα. Η Ριντζ ισοφάρισε 10-10 με πέναλτι, στα 7:33 πριν από το τέλος, η Γιαννοπούλου με λόμπα έδωσε το προβάδισμα 11-10, για να έρθουν τα γκολ από τις Χυδηριώτη (1:56) και Στεφανία Σάντα (1:03) σαν επιστέγασμα της κυριαρχίας της Βουλιαγμένης στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Νωρίτερα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, η Βουλιαγμένη προηγήθηκε 5-2 και 6-4 στο 2ο οκτάλεπτο, η Γλυφάδα ισοφάρισε 6-6 και με γκολ της Κοντογιάννη και της Ειρήνης Νίνου μπήκε με το υπέρ της 10-9 στην τελευταία περίοδο, χωρίς να έχει ανάλογη συνέχεια,

Tα οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 3-5, 4-0

Βουλιαγμένη (Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 4, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ριντζ 3, Τανκέεβα 1, Πάτρα 2, Καλαϊτζή,Διαμαντοπούλου 1, Σάντα 1, Αγγελίδη, Πάτρα, Ευκαρπίδη, Ανδρεάδη.

Γλυφάδα (Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Παναγιώτα Νίνου 2, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ειρήνη Νίνου 3, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχας 1, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.