Ολυμπιακός: Οι ημερομηνίες στους ομίλους του Champions League

Newsroom
Ολυμπιακός: Οι ημερομηνίες στους ομίλους του Champions League

bet365

O Ολυμπιακός είναι ήδη στους ομίλους του Champions League στην υδατοσφαίριση ανδρών, τη δική τους υπέρβαση για να βρεθούν εκεί θα επιχειρήσουν η Βουλιαγμένη και ο Πανιώνιος.

O Ολυμπιακός είναι μια από τις 12 ομάδες που με wild card μετέχουν απευθείας στους ομίλους του Champions League στην υδατοσφαίριση ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετέχουν στον Α’ όμιλο και θα κάνουν πρεμιέρα φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο, στις 15 Νοεμβρίου στον Πειραιά.

Ο μαραθώνιος των 14 αγωνιστικών στη φάση των ομίλων θα ολοκληρωθεί στις 24 Μαΐου 2023 και μία εβδομάδα θα φιλοξενηθεί το Final 8 στο Βελιγράδι.

Ο δρόμος για Πανιώνιο και Βουλιαγμένη

Στη φάση των ομίλων θα επιχειρήσουν να βρεθούν ο Πανιώνιος και η Βουλιαγμένη. H α’ προκριματική φάση του Champions League θα γίνει από τις 29 Σεπτεμβρίου μέχρι τις 2 Οκτωβρίου με τη συμμετοχή του Πανιώνιου στον όμιλο της γαλλικής πόλης Τουρκουά.

Από τους 4 ομίλους οι δύο πρώτες ομάδες, σύνολο οκτώ, θα συνεχίσουν στο 2ο προκριματικό γύρο (14-16 Οκτωβρίου), oι υπόλοιπες ομάδες θα παίξουν στον 3ο προκριματικό γύρο του Euro Cup ή στο νεοσύστατο Challenger Cup.

Στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League συνολικά θα πάρουν μέρος 16 ομάδες, καθώς στις οκτώ από τον α’ προκριματικό προσθέστε τις Βουλιαγμένη, Γιαντράν Σπλιτ (Κροατία), Μπαρτσελονέτα (Ισπανία), Νοϊ λε Σεκ (Γαλλία), Ντούισμπουργκ (Γερμανία), Όρβοσι (Ουγγαρία), Μπρέσια (Ιταλία) και Σάμπατς (Σερβία).
Οι δύο πρώτες ομάδες των νέων ομίλων, συνολικά οκτώ, θα περάσουν στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League (29/10-5/11), οι υπόλοιπες θα συνεχίσουν την πορεία τους στο 2ο προκριματικό γύρο του Euro Cup.
Με κλήρωση θα δημιουργηθούν τέσσερα ζευγάρια και σε εντός και έδρας παιχνίδια οι νικητές θα συνεχίσουν στη φάση των ομίλων και οι ηττημένοι στην προημιτελική φάση του Euro Cup.

Τα γκρουπ
Α’ Προ Ρέκο (Ιταλία), Μπαρτσελονέτα (Ισπανία), Ανόβερο (Γερμανία), Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς (Σερβία), Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία), Ολυμπιακός (Ελλάδα), ομάδα προκριματικών D’, ομάδα προκριματικών Β’.
Β’ Νόβι Μπέογκραντ (Σερβία), Φερεντσβάρος (Ουγγαρία), Μαρσέιγ (Γαλλία), Γιουγκ (Κροατία), Σαμπαντέλ (Ισπανία), Σπαντάου Βερολίνου (Γερμανία), ομάδα προκριματικών Α’, ομάδα προκριματικών C’.
Οι ημερομηνίες της φάσης των ομίλων

Στον α’ γύρο πρώτα θα γίνονται τα παιχνίδια του Α’ Ομίλου και έπειτα του Β’. Αντιστρόφως στον 2ο γύρο θα προηγούνται οι αγώνες του Β’ Ομίλου.

15-16 Νοεμβρίου 2022
2η 29-30 Νοεμβρίου 2022
13-14 Δεκεμβρίου 2022
20-21 Δεκεμβρίου 2022
10-11 Ιανουαρίου 2023
24-25 Ιανουαρίου 2023
7-8 Φεβρουαρίου 2023
17-18 Φεβρουαρίου 2023
28 Φεβρουαρίου-1η Μαρτίου 2023
10η 21-22 Μαρτίου 2023
11η 4-5 Απριλίου 2023
12η 25-26 Απριλίου 2023
13η 12-13 Μαΐου 2023
14η 23-24 Μαΐου 2023

Το Final 8 θα φιλοξενηθεί ξανά στο Βελιγράδι
31 Μαΐου Προημιτελικοί
1 Ιουνίου Ημιτελικοί
2 Ιουνίου Αγώνες κατάταξης για 5η και 7η θέση
3 Ιουνίου Μικρός και μεγάλος τελικός

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.