Εθνική Πόλο Γυναικών: Με Ολλανδία ή Καναδά
Η Ολλανδία, που έχει στην τεχνική της ηγεσία τον Ευάγγελο Δουδέση ή ο Καναδάς θα είναι η αντίπαλος της εθνικής ομάδας πόλο γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
Η Ολλανδία (2η στον Β' όμιλο) και ο Καναδάς (3ος στον Α') θα αναμετρηθούν σε αγώνα χιαστί την Κυριακή (26/6, 15:00 ώρα Ελλάδας) για την πρόκριση στα προημιτελικά.
Ο αγώνας με την Ελλάδα, που βάσει προγράμματος έχει οριστεί για την Τρίτη (30/6) στις 22:00 ώρα Ελλάδας, θα αλλάξει ώρα. Η Ουγγαρία θα περάσει στο χιαστί αγώνα την Αργεντινή και ως γηπεδούχος θα παίξει τον δικό της προημιτελικό με την Αυστραλία στις 22:00, αντί για τις 20:30.
Το πανόραμα του τουρνουά
A' Όμιλος
Δευτέρα 20/6
1η αγωνιστική
Καναδάς-Ιταλία 7-7
Ουγγαρία-Κολομβία 35-4
Τετάρτη 22/6
2η αγωνιστική
Κολομβία-Καναδάς 2-22
Ιταλία-Ουγγαρία 11-9
Παρασκευή 24/6
3η αγωνιστική
Ιταλία-Κολομβία 31-5
Ουγγαρία-Καναδάς 11-7
Βαθμολογία
(Σε 3 αγώνες)
1.Ιταλία 5 (48-21)
2.Ουγγαρία 4 (55-21)
3.Ουγγαρία 3 (36-20)
4.Κολομβία 0 (11-88)
Β' Όμιλος
Δευτέρα 20/6
1η Αγωνιστική
Νότια Αφρική - ΗΠΑ 2-24
Ολλανδία-Αργεντινή 29-6
Τετάρτη 22/6
2η αγωνιστική
Αργεντινή-Νότια Αφρική 7-6
ΗΠΑ-Ολλανδία 11-7
Παρασκευή 24/6
3η αγωνιστική
ΗΠΑ-Αργεντινή 23-3
Ολλανδία-Νότια Αφρική 22-1
Βαθμολογία
(Σε 3 αγώνες)
1.ΗΠΑ 6 (58-12)
2.Ολλανδία 4 (58-18)
3.Αργεντινή 2 (16-58)
4.Ν. Αφρική 0 (9-53)
Γ' Όμιλος
Δευτέρα 20/6
1η Αγωνιστική
Νέα Ζηλανδία-Βραζιλία 12-8
Καζακστάν-Αυστραλία 6-19
Τετάρτη 22/6
2η αγωνιστική
Αυστραλία-Νέα Ζηλανδία 11-2
Βραζιλία-Καζακστάν 6-10
Παρασκευή 24/6
3η αγωνιστική
Βραζιλία-Αυστραλία 5-17
Καζακστάν-Νέα Ζηλανδία 11-15
Η βαθμολογία
(Σε 3 αγώνες)
1.Αυστραλία 6 (47-13)
2.Ν. Ζηλανδία 4 (29-30)
3.Καζακστάν 2 (27-40)
4.Βραζιλία 0 (19-39)
Δ' Όμιλος
Δευτέρα 20/6
1η Αγωνιστική
Ελλάδα-Ταϊλάνδη 28-1
Γαλλία-Ισπανία 8-18
Τετάρτη 22/6
2η αγωνιστική
Ισπανία-Ελλάδα 10-10
Ταϊλάνδη-Γαλλία 8-24
Παρασκευή 24/6
3η αγωνιστική
Ταϊλάνδη-Ισπανία 2-30
Γαλλία-Ελλάδα 4-15
Βαθμολογία
(Σε 2 αγώνες)
1.Ελλάδα 5 (53-15)
2.Ισπανία 5 (58-20)
3.Γαλλία 2 (36-41)
4.Ταϊλάνδη 0 (11-82)
Β΄ Φάση
Κυριακή 26/6
Θέσεις 13-16 (Ζέγκεντ)
18:00 Κολομβία-Ν. Αφρική (1)
19:30 Βραζιλία-Ταϊλάνδη (2)
Αγώνες χιαστί για την οκτάδα (Βουδαπέστη)
15:00 Καναδάς-Ολλανδία (4)
16:30 Νέα Ζηλανδία-Γαλλία (5)
18:00 Καζακτάν-Ισπανία (6)
19:30 Ουγγαρία-Αργεντινή (3)
Τρίτη 28/6
Θέσεις 15-16 (Ζέγκεντ)
15:00 Ηττημένος 1-Ηττημένος 2
Θέσεις 13-14 (Ζέγκεντ)
16:30 Νικητής 1-Νικητής 2
Θέσεις 9-12 (Ζέγκεντ)
18:00 Ηττημένος 3-Ηττημένος 5 (Α)
19:30 Ηττημένος 4-Ηττημένος 6 (Β)
Προημιτελικοί (Βουδαπέστη)
14:00 Ιταλία-Νικητής 5 (Γ)
17:00 ΗΠΑ-Νικητής 6 (Δ)
20:30 Αυστραλία-Νικητής 3 (Ε)
22:00 Ελλάδα-Νικητής 4 (ΣΤ)
Πέμπτη 30/6
Θέσεις 11-12 (Ζέγκεντ)
18:00 Ηττημένος (Α) –Ηττημένος (Β) 10
Θέσεις 9-10 (Ζέγκεντ)
40. 19:30 Νικητής (Α)-Νικητής (Β) 11
Θέσεις 5-8 (Βουδαπέστη)
15:30 Ηττημένος (Γ)-Ηττημένος (Δ) 12
20:30 Ηττημένος (Ε) -Ηττημένος (ΣΤ) 13
Ημιτελικοί (Βουδαπέστη)
17:00 Νικητής (Γ)-Νικητής (Δ) 14
22:00 Νικητής (Ε)-Νικητής (ΣΤ) 15
Σάββατο 2/7
Θέσεις 7-8 (Βουδαπέστη)
45. Ηττημένος 12-Ηττημένος 13
Θέσεις 5-6 (Βουδαπέστη)
46. 18:00 Νικητής 12-Νικητής 13
Μικρός τελικός (Βουδαπέστη)
47. 15:30 Ηττημένος 14-Ηττημένος 15
Τελικός (Βουδαπέστη)
48. 21:00 Νικητής 14-Νικητής 15