L’ Etape Greece by Tour de France: Οι Μπούγλας και Τζωρτζάκης νικητές στις δύο κούρσες στην Αρχαία Ολυμπία

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Γιώργος Μπούγλας αναδείχθηκε νικητής στον αγώνα των 150 χλμ. στο L’ Etape Greece by Tour de France

O Γιώργος Μπούγλας αναδείχθηκε νικητής στον αγώνα των 150 χλμ. του L’ Etape Greece by Tour de France, που φιλοξενήθηκε στην Αρχαία Ολυμπία, ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης την πρωτιά στην κούρσα των 75 χλμ.

H Αρχαία Ολυμπία ντύθηκε… ποδηλατικά και υποδέχθηκε τον περίφημο Ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας, με τη διεξαγωγή του L’ Etape Greece by Tour de France, που γίνεται για πρώτη φορά στη χώρα μας.

Το διήμερο των εκδηλώσεων, που διοργανώνουν η ΕΥ ΖΗΝ και η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας άνοιξε το Σάββατο (1/4) με τη διεξαγωγή δύο αγώνων, τον The Race 150 χλμ., υψομετρικά 2.300μ.) και τον The Ride 75 χλμ. (υψομετρικά 1.150μ.).

Περισσότεροι από 650 αθλητές επαγγελματίες και ερασιτέχνες είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στην εκκίνηση των δύο αποστάσεων και να ζήσουν έναν αγώνα στα πρότυπα του περίφημου Tour de France.

Στη μεγάλη απόσταση των 150 χλμ. η πρώτη θέση κρίθηκε στο τελικό σπριντ ανάμεσα σε δύο αθλητές της εθνικής ομάδας, τον Γιώργο Μπούγλα και τον Μιλτιάδη Γιαννούτσο.

Ο Γιώργος Μπούγλας, που αγωνίστηκε με τη φανέλα της SKODA Cycling Team, πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού σε 4ώρ.13:39,330, κάνοντας δική του την κίτρινη φανέλα, με τον Μιλτιάδη Γιαννούτσο (Αίολος) να ακολουθεί σε 4ώρ.13:41,981.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκος Παπαγιαννάκης (Πρόοδος) τερματίζοντας σε 4ώρ.18:19,937, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι: Ζήσης Σούλιος (4ώρ.19:04,373), Περικλής Ηλίας (4ώρ.19:04,725) και Δημήτρης Αθανασίου (4ώρ.19:56,402).

Οι αθλητές που τερμάτισαν από τη μέχρι την θέση εξασφάλισαν την παρουσία τους στο L’ Etape Greece by Tour de France 2024.

podilasia

Μπούγλας στο Gazzetta: «Χάρηκα που είδα τόσες πολλές συμμετοχές»

Ο Γιώργος Μπούγλας μιλώντας στο Gazzetta για τη συμμετοχή του στο L’ Etape Greece by Tour de France, είπε: «Ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνα, χάρηκα που είδα τόσες πολλές συμμετοχές, είναι ωραίο για το άθλημα να βλέπουμε όλο και περισσότερο κόσμο στον χώρο της ποδηλασίας, όχι μόνο αθλητές επαγγελματικού επιπέδου.

Η διαδρομή ήταν καλή, με ανηφόρες, κατηφόρες, είχε από όλα τα τερέν, μια διαδρομή που ήταν κλειστή και από τα δύο ρεύματα για τα οχήματα. Για τα παιδιά της εθνικής ομάδας ήταν ένα πολύ καλό τεστ για τον Γύρο της Ελλάδας, που ακολουθεί και θα τερματίσει εδώ, στον υπέροχο χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας».

tzortzakis

Η Συντζανάκη νικήτρια στις γυναίκες

Οι εκπρόσωποι του τριάθλου πρωταγωνίστησαν στην κούρσα των γυναικών στα 150 χλμ. Η Νάντια Συντζανάκη πήρε την πρώτη θέση, με τη Χανιώτισσα πρωταθλήτρια να τερματίζει σε 4ώρ.54:35,684, που την έφεραν και στην 21η θέση της γενικής κατάταξης.

Στη 2η θέση τερμάτισε η Αναστασία Τσουρουκτζή με επίδοση 5ώρ.06:56,903 και στην 3η η Ευστρατία Παπαδοπούλου με 5ώρ.26:04,732.

Οι τρεις πρώτες αθλήτριες εξασφάλισαν την παρουσία τους στο L’ Etape Greece by Tour de France 2024.

Στον αγώνα πήρε μέρος και η πρωταθλήτρια Ηρώ Μηλάκη, που προετοιμάζεται για τον αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου ποδηλασίας πίστας του Καναδά, με την πρωταθλήτρια από την Κρήτη να αντιμετωπίζει μηχανικό πρόβλημα με το ποδήλατό της.

Ο Τζωρτζάκης νικητής στα 75 χλμ.

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης έξι ημέρες μετά τη νίκη του στον μονοήμερο αγώνα Syedra Ancient City στην Αττάλεια της Τουρκίας, τίμησε με την παρουσία του το 1ο Etape Greece by Tour de France στην Αρχαία Ολυμπία.

Ο 34χρονος αναβάτης από τα Χανιά επέλεξε να πάρει μέρος στον αγώνα The Ride 75 χλμ., υψομετρικής διαφοράς 1.150 χλμ. και δεν είχε πρόβλημα να περάσει πρώτος τη γραμμή τερματισμού μπροστά από το Δημαρχείο Αρχαίας Ολυμπίας.

Ο Τζωρτζάκης αγωνίστηκε ως μέλος της SKODA Cycling Team και τερμάτισε σε 2ώρ.07:57,345.

Στο βάθρο ανέβηκαν ακόμα οι Μηνάς Μαλάτος (Peak Perfomance Team) 2ώρ.08:19,487), Αντώνης Τσουκαλοχωρίτης (Ποδηλάτες Χίου) 2ώρ.08:19,633 και ακολούθησαν οι: Κωνσταντίνος Παπανδρικόπουλος (Science Training) 2ώρ.08:20,398, Διονύσης Μπέρτσος (Ποδηλατόδρομος) 2ώρ.08:20,749 και Νίκος Κουτσούμπας 2ώρ.18:42,774.

Στον αγώνα των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Κατερίνα Μαλάμου με 2ώρ.42:00,492, που την έφεραν στην 47η της γενικής κατάταξης και ακολούθησαν η Γεωργία Κληρονόμου σε 2ώρ.56:46,680 και η Δανάη Μωραΐτη σε 2ώρ.58:39,373.

«Ήταν μια άρτια διοργάνωση υψηλού επιπέδου, η οποία εκτιμώ ότι ικανοποίησε τους εκατοντάδες αθλητές που συμμετείχαν αλλά και τους πολυάριθμους θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα. Ως Δήμος Αρχαίας Ολυμπίας συμβάλαμε κι εμείς στην επιτυχία του 1ου L’ Etape Greece. Η Ολυμπία θα ήταν ιδανικό να φιλοξενήσει και τον επόμενο αγώνα, το 2024, χρονιά διεξαγωγής των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων» δήλωσε ο δήμαρχος Αρχαίας Ολυμπίας, Γιώργος Γεωργιόπουλος.

Το διήμερο των εκδηλώσεων στο L’ Etape by Tour de France ολοκληρώνεται την Κυριακή (2/4) με το Family Ride και το Kids Race.
Από τις 09.00 έως τις 12.00, μικροί και μεγάλοι θα κάνουν ποδήλατο παρέα, απολαμβάνοντας μια όμορφη και ήπια βόλτα 28 χιλιομέτρων για το Family Ride.

Αμέσως μετά, ακολουθεί το Kids Race. Από τις 12.00 έως τις 14.00, τη σκυτάλη παίρνουν τα παιδιά 6-12 ετών για να κάνουν την αγαπημένη τους δραστηριότητα, το ποδήλατο, σε μια εύκολη και επίπεδη διαδρομή 500 μέτρων.