Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας Κ23: Οι Μπούρμπου και Φράγκου στον πρώτο ελληνικό τελικό στο Βαρέζε

Οι Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Φράγκου εξασφάλισαν τον πρώτο τελικό για την εθνική ομάδα κωπηλασίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 στο Βαρέζε, παίρνοντας την απευθείας πρόκριση στη δίκωπο άνευ.

Μια πρόκριση σε τελικό και άλλες τρεις παρουσίες σε τελικούς επεφύλασσε το πρωί της Τρίτης (27/7) για τα ελληνικά κουπιά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Κ23 στη λίμνη Βαρέζε.

Οι Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Φράγκου «κλείδωσαν» τον πρώτο ελληνικό τελικό στη διοργάνωση, καθώς πήραν την πρώτη θέση στον προκριματικό της δικώπου άνευ με 7:08.28 και προκρίθηκαν απευθείας στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος

Από εκεί και πέρα, οι Στέφανος Καπάκογλου και Παύλος Φαΐτας κατέλαβαν την 5η θέση στο διπλό σκιφ Κ23 με 6:45.27 και θα αγωνιστούν στον επαναληπτικό

Την 4η θέση στο προκριματικό του διπλού σκιφ ελ. βαρώ κατέλαβαν οι Στράτος Τριανταφύλλου και Σταύρος Συμεωνίδης με 6:38.65 και θα αγωνιστούν επίσης στον επαναληπτικό.

κωπηλασια

Τέλος οι Δημήτρης Μπουκουβάλας και Ζήσης Μπουκουβάλας έχασαν για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο έχασαν την απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό της δικώπου άνευ, πήραν την 3η θέση με 6:28.35 χάνοντας πάνω στο τερματισμό τη 2η που οδηγούσε στη 12άδα από το πλήρωμα της Ρουμανίας που τερμάτισε σε 6:27.59. Έτσι θα διεκδικήσουν τη συνέχεια της παρουσίας τους στο παγκόσμιο, μέσω του επαναληπτικού