Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Open Water: Και πάλι πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός για 8η διαδοχική χρονιά ήταν ο νικητής και στις τρεις βαθμολογίες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα open water. Οι Δημήτρης Νέγρης και Ηλέκτρα Λεμπλ πήραν την πρώτη θέση στις κούρσες ανδρών και γυναικών στα 10 χλμ. στην παραλία του Διστόμου.

Δύο αθλητές του Ολυμπιακού, ο Δημήτρης Νέγρης και η Ηλέκτρα Λεμπλ, κατέκτησαν την πρώτη θέση στα 10.000μ. ανδρών-γυναικών αντίστοιχα του πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων, που ολοκληρώθηκε την Τρίτη (26/7) στη παραλία Διστόμου (Άσπρα Σπίτια).

Ο Νέγρης νίκησε σε χρόνο 1:56.53.245, και τον ακολούθησαν ο Δημήτρης Καϊτατζής (Μακεδονικός) 1:57.00.813 και ο Σπύρος Ανδρεάδης (ΠΑΟΚ) 1:58.08.244.

Στις γυναίκες, η Λεμπλ τερμάτισε σε 2:09.28.727 και στο βάθρο μαζί της ανέβηκαν δυο ακόμα αθλήτριες του Ολυμπιακού, η Αθηνά Αραβαντινού με 2:10.14.735 και η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη με χρόνο 2:10.55.118.

Στην κατηγορία νέων ανδρών (10.000μ.) χρυσό μετάλλιο για τον Κώστα Ζαχαριάδη του Άρη με 1:57.00.751, το ασημένιο ο Γιάννης Μαυρογένης (Α.Ν.Ο.Γλυφάδας) 2:00.18.844 και το χάλκινο ο Φίλιππος Θεοφιλόπουλος (ΝΕ Ροδόπης) με 2:07.36.365. Στις νέες γυναίκες επικράτησε η Χρυσοπηγή Μουρατίδου (Μακεδονικός).

Στους έφηβους (7.500μ) πρώτος ο Γιάννης Σκαρής (ΟΘΑΚ) 1:28.06.466, δεύτερος ο Άγγελος Χριστοδούλου (ΚΟΠ Γλαύκος) 1:28.56.342 και τρίτος ο Απόστολος Φάσιος (Μακεδονικός) 1:28.59.527.

Στις νεάνιδες (7.500μ.) νίκησε η Κωνσταντίνα Μάλαμα (ΝΓΣ Ηρακλής) 1:37.23.464, και την ακολούθησαν οι Βασιλική Τσακίρη (ΝΟ Πατρών) 1:37.31.838, και Καλλιόπη Κανόνγκα (Ολυμπιακός) 1:37.32.335.

μακεδονικος

Ο Ολυμπιακός ήταν για ακόμα μια χρονιά ο νικητής στο πρωτάθλημα, κατακτώντας και τους τρεις τίτλους, στους άνδρες, στις γυναίκες και στη γενική βαθμολογία, πανηγυρίζοντας την επίτευξη του 8ου διαδοχικού τρεμπλ.

Ο Ολυμπιακός πρώτευσε στη γενική βαθμολογία συλλόγων με 103 βαθμούς καθώς και στις επιμέρους βαθμολογίες, των ανδρών με 38 βαθμούς και των γυναικών με 65 βαθμούς, φτάνοντας συνολικά τα 27 πρωταθλήματα μεγάλων αποστάσεων και στις τρεις κατηγορίες.

ηρακλής

Στην κατηγορία παίδων, πρωταγωνιστής ήταν ο Ωρίωνας, στις κορασίδες και τη γενική παίδων-κορασίδων το κύπελλο πήρε ο Ν.Ο. Λάρισας. Τρεις ομάδες ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση στη κατηγορία εφήβων, οι Μακεδονικός-ΑΝΟ Γλυφάδας και ΟΘΑ Καβάλας.

Ο Ηρακλής είναι ο πρωταθλητής στις κορασίδες και στη γενική εφήβων-κορασίδων. Στους νέους άνδρες, πρωταθλητής ήταν ο Άρης, στις νέες γυναίκες ο Ολυμπιακός και ο Μακεδονικός και στη γενική νέων ανδρών-γυναικών ο Άρης.