ΑΣΕ Δούκα - Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 27-37: Με άνεση η πρώτη νίκη στη Handball Premier

O Ολυμπιακός με πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τις βάσεις επικράτησης επί του ΑΕΕ Δούκα με 37-27 στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική της Handabll Premier.

H δεύτερη επίσκεψη για τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ αυτή τη φορά συνδυάστηκε με επιτυχία για την πειραϊκή ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του τυπικά γηπεδούχου ΑΣΕ Δούκα με 37-27 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier, για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή είχε ηττηθεί από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Δούκα γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, μετά εκείνη από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων αφορά τη φυσική της έδρα στο ΔΑΪΣ, καθώς δεν είναι έτοιμο προς χρήση μετά την πτώση της οροφής στο κλειστό γυμναστήριο, τον περασμένο Γενάρη.

Με όπλο την πολύ καλή αμυντική παρουσία στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή δημιούργησε τις διαφορές που τον βοήθησαν να ελέγξει με άνεση τον αγώνα μέχρι το τέλος.

Οι πρωταθλητές στο 15ο λεπτό προηγήθηκαν με 9-3 και στο 20ό λεπτό είχαν δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ (12-4), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 17-11.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο β' ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν διαφορές άνω των έξι γκολ (28-21 στο 45', 31-24' στο 50'), έφθασαν στο 35=25 (56') για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με 37-27.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 3-9, 4-12, 9-14, 11-17 (ημχ.), 14-19, 16-24, 21-28, 24-30, 25-33, 27-37
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 7, Μπατής, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Νικοληνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Κοβάνης 2, Ντούνης 1, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 7, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 5, Στεφανίτσης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Καρασσαβιδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 2, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Βέμπερ 15, Πασσιάς 2, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 2/3- 4/4