Πυλαία – ΑΕΚ 18-22: Γλυκιά «ρεβάνς» και 2 στα 2 με πρωταγωνιστή τον Ηλιόπουλο

Η ΑΕΚ πήρε ρεβάνς και από την Πυλαία για την απώλεια του κυπέλλου, κερδίζοντάς την με 18-22 και έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα.

Ονειρικά έχει αρχίσει το πρωτάθλημα της Handball Premier για την ΑΕΚ.

Μετά την άτυπη ρεβάνς για την απώλεια του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα, πήρε και μία ακόμη άτυπη ρεβάνς, αυτή τη φορά από την Πυλαία που της στέρησε πέρυσι το κύπελλο.

Απέναντι στους μαχητικούς Θεσσαλονικιούς, οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού με ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έφτασαν στη νίκη με σκορ 18-22 κι έτσι έκαναν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα.

Η Πυλαία μπήκε πιο δυνατά και έφτασε να προηγείται με 4-1, με γκολ του Αλεξανδρίδη στο 9’. Η Ενωση κάπου εκεί συνήλθε και αφού ισοφάρισε με τον Παπαδιονυσίου σε 4-4, πέρασε μπροστά με τον Κεδέρη (5-6) στο 23’. Από εκείνο το σημείο δεν έχασε το προβάδισμα. Πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 8-7 υπέρ της και στο δεύτερο ημίχρονο έτρεξε ένα σερί 4-0 στα πρώτα 7 λεπτά, αποκτώντας διαφορά πέντε τερμάτων, χωρίς να σκοράρουν οι γηπεδούχοι.

Στο 50’ οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού έφτασαν τη διαφορά στο +6 (12-18) και έδειχναν να καθαρίζουν το ματς. Οι παίκτες της Πυλαίας όμως δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 15-18, ένα 5λεπτο πριν το τέλος και θα μπορούσαν να μειώσουν κι άλλο, όμως ο Ευθύμης Ηλιόπουλος, που ήταν ο κορυφαίος ίσως της ΑΕΚ στο ματς, με ένα τέρμα στο 56’ έστειλε την διαφορά στο +4 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την Ενωση.

Στην τελευταία θέση του αγώνα τραυματίστηκε ο Λέμος, που βγήκε χωλαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο.

«Η λειτουργία της άμυνάς μας καθόρισε το αποτέλεσμα. Κάναμε λάθη στην επίθεση και πρέπει να τα δούμε. Χάσαμε αρκετά σουτ. Κάθε παιχνίδι έχει να σου προσφέρει κάτι και από αυτό πρέπει να πάρουμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε» είπε ο Αλέξης Αλβανός στο τέλος της αναμέτρησης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΕΚ 18-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-3, 5-4, 6-7, 7-8 (ημ.), 7-10, 8-13, 10-15, 13-18, 15-18, 18-22.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Μέτσης 2, Τσαμεσίδης 2, Καραγκιοζόπουλος 2, Λαστσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Ορφανουδάκης 1, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακού 1, Κυριακίδης, Συγγιρίδης, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός.

AEK (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ 2, Ζίβκοβιτς 3, Γιούκιτς, Μαντάλινιτς, Νικολαΐδης, Μόγια, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα, Λέμος 5, Κεδέρης 3, Ηλιόπουλος 5.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

@Photo credits: eurokinissi