ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22: Στα «κιτρινόμαυρα» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Δημήτρης Ντζάνης

Η ΑΕΚ με ηγέτη τον νεοφερμένο Στίπε Μαντάλινιτς νίκησε τον Ολυμπιακό/Όμιλος Ξυνή με 25-22 στο ΟΑΚΑ στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας της Handball Premier.

H AEK των πολλών αλλαγών και με την υποστήριξη των οπαδών της, νίκησε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό/Όμιλος Ξυνή με 25-22 (ημ. 13-11) στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και πήρε το μεγάλο ντέρμπι στην πρεμιέρα της Handball Premier.

Η ΑΕΚ, μεγάλη χαμένη της περσινής σεζόν, έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, απέναντι στο μεγάλο της αντίπαλο. Με νέους παίκτες στη σύνθεσή της και μπροστά στο κοινό της κυριάρχησε του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή.

Το αμυντικό σχέδιο του Αλέξη Αλβανού περιόρισε τα επιθετικά όπλα της πειραϊκής ομάδας (Βέμπερ, Οστρούτσκο, Μαντόρο, Νιοκάς) και με τον Στίπε Μαντάλινιτς να συστήνεται στον κόσμο της με εννέα γκολ, έφθασε πανάξια στη νίκη, που πέρα από το βαθμολογικό όφελος, δίνει τεράστια ψυχολογική ώθηση.

Μαντάλινιτς μπροστά, Μάτσκεβιτς πίσω

Δύο νέα πρόσωπα για την ΑΕΚ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, στο πρώτο μέρος του αγώνα. Ο Κροάτης αριστερός ίντερ, Στίπε Μαντάλινιτς με πέντε γκολ και ο Λευκορώσος τερματοφύλακας Ιβάν Μάτσκεβιτς με 10 αποκρούσεις στα πρώτα 30 λεπτά, ήταν οι κύριοι άξονες που κινήθηκε η ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4-2, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα 4-4, όμως τα γκολ των Μαντάλινιτς και Αραμπατζή έφεραν την ΑΕΚ στο 6-4 στο 10ο λεπτό. Στη συνέχεια η ΑΕΚ πήγε σε διαφορές τριών γκολ, 10-7 και 11-8 όμως οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν να τους ξεφύγει το σκορ.

weber handball

Σε ένα «στείρο» πεντάλεπτο, με μόλις ένα γκολ, ο Παπαδόπουλος μείωσε 11-9 (23’), ο Παπαβασίλης έφερε την πειραϊκή ομάδα στο γκολ, 11-10 (28’), με τον Κεδέρη να διαμορφώνει το 13-11 του α’ ημιχρόνου.

To ξέσπασμα της ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο 2ο ημίχρονο, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους σε άμυνα και επίθεση. Ο Γκράτζαν μπορεί να μείωσε σε 13-12, όμως ακολούθησε ένα «κιτρινόμαυρο» κρεσέντο, με τους Κεδέρη, Παπαδιονυσίου και τον Μαντάλινιτς να αναλαμβάνει ξανά δράση και η ΑΕΚ προηγήθηκε 17-12 (38’), κρατώντας τον Ολυμπιακό στο ένα γκολ για επτά περίπου λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να μη βρίσκουν λύσεις, έχοντας μόλις τρία γκολ σε 16 λεπτά στο β’ μέρος, με τον Μαντάλινιτς να κρατά την απόσταση υπέρ της ΑΕΚ στα πέντε γκολ (18-13 και 19-14).

Ο Λέμος με δύο σερί γκολ έφερε την «Ενωση» στο +6 (22-16) στο 51’ , τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν τα λάθη.

aek handball

Τα γκολ από τους Παπαβασίλη και Βέμπερ για το 22-18, ήταν μια αντίδραση από πλευράς φιλοξενούμενων, πθυ9 είδαν ένα επιθετικό τους όπλο τον Βλάνστισλαβ Οστρούτσκο να σκοράρει για πρώτη φορά μόλις στο 54’ (23-19).

Ο Βέμπερ μείωσε σε 23-20, στο 55', όμως οι γηπεδούχοι επέδειξαν ψυχραιμία, οι Γιούκιτς και Τσιτόμπι έφεραν το σκορ στο 25-20, με το πάρτι των οπαδών της ΑΕΚ να κορυφώνεται.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-6, 10-7, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22.

AEK (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαΐδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3