Nέα Ιωνία: Έκλεισε το ραντεβού με τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών

Δημήτρης Ντζάνης
Η Νέα Ιωνία στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ γυναικών

Η Νέα Ιωνία ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Αναγέννησης Άρτας με 38-25 και έκλεισε το μεγάλο ραντεβού με τον ΠΑΟΚ στον τελικό του 20ού Final Kυπέλλου γυναικών στα Μελίσσια.

Η Νέα Ιωνία νικώντας με άνεση την Αναγέννηση Άρτας με 38-25 πέρασε στον τελικό του Final 4 Kυπέλλου γυναικών Λουξ στο Γυμναστήριο Μελισσίων και το βράδυ της Δευτέρας (11/2, 20:00, ΕΡΤ 3) απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο τον ΠΑΟΚ θέλει να διατηρήσει τον τίτλο της Κυπελλούχου Ελλάδος στο χάντμπολ.

Η αθηναϊκή ομάδα προκρίθηκε για 16η φορά στην ιστορία του στον τελικό του κυπέλλου γυναικών και θα θέλει να φθάσει στα επτά τρόπαια.

Η Νέα Ιωνία κυριάρχησε από την αρχή στον ημιτελικό με την Αναγέννηση Αρτας, καταφέρνοντας να πάρει διαφορά 11 τερμάτων (19-8) από το ημίχρονο και έτσι είχε την ευκαιρία να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού.

Οι Κυπελλούχες Ελλάδος είχαν σε καλή ημέρα και τις δύο τερματοφύλακες τη Μάγδα Κεπεσίδου στο α’ ημίχρονο και τη Μακρή στο β’ ημίχρονο, με τη Λιουμπιάναϊα να είναι η πρώτη σκόρερ (7 γκολ).

Η ομάδα της Άρτας προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, έχοντας την Ανδρίτσου πρώτη σκόρερ με οκτά γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 8-4, 13-5, 19-6, 19-8 (ημ.), 21-10, 25-13, 27-19, 30-22, 33-23, 38-25

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Νοροτσέα 1, Λιουμπιάναια 7, Αράλντι 2, Κμίροβα 3, Κρνιτς 3, Μακρή, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη 4, Νταβίντοβιτς 5, Πάπα 2, Στουγιαννίδου 3.

Αναγέννηση Αρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 1, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 2, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου 1, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 8, Καραχαρίση, Προκοπίδου 5, Μάστακα 1.
Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/1-3/4

@Photo credits: eurokinissi, Μιχάλης Καραγιάννης