ΠΑΟΚ: Έκλεισε θέση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών

Δημήτρης Ντζάνης
Η πλέι μέικερ του ΠΑΟΚ, Μαριάνα Ασεβέδο

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Πανόραμα 24-21 στα Μελίσσια και πέρασε στον τελικό του 20ού Final 4 Κυπέλλου Γυναικών, ο «Δικέφαλος» στον 10ο τελικό της ιστορίας του θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιο.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για να κατακτήσει το 7ο Κύπελλο της ιστορίας του στο χάντμπολ γυναικών, νίκησε το Πανόραμα με 24-21 και προκρίθηκε στον τελικό του 20ού Final 4 του Κυπέλλου γυναικών Λουξ, που φιλοξενείται στο Γυμναστήριο Μελισσίων.

Ο ΠΑΟΚ θα παίξει για 10η φορά σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιο, στον τελικό της Δευτέρας (11/3, 20:00, ΕΡΤ 3). Ο αντίπαλός του θα αναδειχθεί από τον δεύτερο ημιτελικό (20:00), ανάμεσα στην κυπελλούχο Νέα Ιωνία και το Πανόραμα.

Το Πανόραμα μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, να προηγηθεί με 7-4 στο 15', να διατηρήσει προβάδισμα δύο γκολ, με 9-7 (21') και 11-9 (25').

Όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο ήρθε το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος» πέτυχε σερί 5-0, με την Πορτογαλίδα πλέι μέικερ, Μαριάνα Ασεβέδο να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα γκολ, να παίρνει το σκορ από το 11-11 και να το πηγαίνει στο 14-11, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 14-12.

Στο 2ο ημίχρονιο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-13 (35') και 18-14 (39'). Με δύο γκολ από την Κερλίδη η διαφορά άνοιξε στα επτά γκολ, 21-14, στο 45'. Στα τελευταία 15 λεπτά ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό, έκανε οικονομία δυνάμεων, το Πανόραμα δεν είχε απαντήσεις και έτσι φυσιολογικά το τελικό 24-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-7, 7-8, 9-10, 14-12 (ημχ), 17-13, 18-14, 21-14, 22-16, 22-18, 24-21

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 4, Κερλίδη 3, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα, Σεβδίλη 2, Σίλβα 6, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 1.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Σ. Βακάλης): Κουτσιμανή, Λιούκα 2, Εμμανουηλίδου 2, Γιαννοπούλου, Κουκμίση 2, Φλώρου, Αμανατίδου 2, Ε. Κουκλοτίδου, Μήγγα, Τσιαμούρα, Νικολάου 1, Χριστοδουλίδου, Γκονσάλβες 8, Γκόμες 1, Ελ. Κουκλοτίδου, Αμπίλντα 3.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-0, Πέναλτι: 3/3-2/3

@Photo credits: INTIME, Ισμήνη Βλασσοπούλου