Η Δράμα πέταξε την ΑΕΚ εκτός του Κυπέλλου και του Final 4

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Αχιλλέας Τόσκας

Η Δράμα '86 μετά το πρωτάθλημα, νίκησε την ΑΕΚ και στο Κύπελλο με 32-30 στην παράταση (27-27 καν. αγ.) και είναι αυτή που πήρε την πρόκριση στο Final 4.

Η Δράμα '86 συνεχίζει να εντυπωσιάζει και μετά το πρωτάθλημα «τιμώρησε» την ΑΕΚ για δεύτερη φορά σε διάστημα τριών ημερών, αυτή τη φορά με 32-30 στην παράταση (27-27 καν. περ.) στο ΑΠΚ Κραχτίδης για τον νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών.

Η ομάδα της Δράμας πήρε πανάξια την πρόκριση για πρώτη φορά στο Final 4 και από τη στιγμή που εκεί δεν θα είναι και ο κάτοχος του τροπαίου Ολυμπιακός, κάνει όνειρα για την κατάκτηση. Στον ημιτελικό θα αντ

Για την ΑΕΚ το πάθημα δεν έγινε μάθημα και οι «κιτρινόμαυροι» βγαίνουν πολύ νωρίς εκτός ενός από τους δύο στόχων της, πετώντας στο καλάθι των αχρήστων την πρόκριση απέναντι στον Ολυμπιακό, στον προηγούμενο γύρο.

Η ΑΕΚ με τους Λιάπη και Παπαδιονυσίου πήρε προβάδισμα 5-3 και διατήρησε το +2, μέχρι το 14ο λεπτό, όταν ο Αραμπατζής έκανε το 9-7 (14').

Με τον Τόσκα να είναι μόνιμος «πονοκέφαλος» για την άμυνα της ΑΕΚ, oι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 10-10 (20') και πέρασαν μπροστά με γκολ από τον Κοτσιώνη, για το 13-12 (25').

Η ΑΕΚ με γκολ των Μαντάλινιτς και Αραμπατζή προηγήθηκε 15-14 (28'), με τον Αχιλλέα Τόσκα να διαμορφώνει το 15-15 για το 1ο ημίχρονο.

Τα βήματα σε δύο σερί φάσεις από τον Κοτσιώνη η ΑΕΚ τα «τιμώρησε» με γκολ για το 17-15, ενώ ο Αραμπατζής έδωσε για πρώτη φορά πλεονέκτημα τριών γκολ στην ΑΕΚ, με 21-18 (36').

Ο Λέμος με απανωτά γκολ διατήρησε το +3, κάνοντας το 24-21 (41') και ο Μίλερ έκανε το 25-22 για την Ένωση. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν την αμυντική τους απόδοση, με πρώτο και καλύτερο τον Λευκορώσο τερματοφύλακα, Ουλατζιμίρ Κόρτσακ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις επιθετικά, οι Τουνγκελίδης και Τόσκας έφεραν την ισοφάριση 25-25 (51΄) και με γκολ στον αιφνιδιασμό από τον Μανωλούδη την ανατροπή με 26-25 (53'). Οι παίκτες της ΑΕΚ άρχισαν να σημαδεύουν τα δοκάρια, όμως με γκολ από τον Μίλερ στον αιφνιδιασμό ισοφάρισαν 25-25.

Ο Χαϊτίδης είχε την ψυχραιμία να κάνει το 27-26 για τη Δράμα στο 57' και να φέρει μεγαλύτερη πίεση στην ΑΕΚ. Ο Αραμπατζής «τρύπωσε» σε θέση πίβοτ, αλλά το δοκάρι έσωσε τη Δράμα.

- Δράμα - ΑΕΚ οπαδοί

Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας, Νταν Τέπερ κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό στα σουτ από τους Τόσκα και Κοτσιώνη.

Στα 11 τελευταία δευτερόλεπτα η ΑΕΚ πήρε την κατοχή και στην εκπνοή ο Λιάπης κέρδισε το πέναλτι, που το μετέτρεψε σε γκολ ο Μίλερ για το 27-27 και την παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι Μίλερ και Τόμε ισοφάρισαν σε 28-28 και 29-29 για την ΑΕΚ. Στο 2ο πεντάλεπτο o Κόρτσακ σταμάτησε σε δύο περιπτώσεις τις επιθέσεις της ΑΕΚ, πριν ο Τόσκας κάνει το 30-29 για τη Δράμα (67:10) και ο Μαντάλινιτς ισοφαρίσει σε 30-30 (68'). Όμως ο Τόσκας «πυροδότησε» και με το αριστερό εκτέλεσε για το 31-30 (68:43), οι άμυνες βγήκαν και ο Αρμάντο Σίνα στην εκπνοή έγραψε το τελικό 32-30.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-9, 9-10, 13-12, 15-15 (ημχ), 18-20, 20-23, 23-25, 24-25, 26-25, 27-27 .

Η παράταση: 29-29, 32-30

Δράμα '86 (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 4.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 3, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν, Σόκολιτς 3, Μίλερ 5, Σαλέμ, Λέμος 5, Κεδέρης 1.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 0/0-3/3

Πρόκριση και για τον Δούκα

Ο Δούκας έστω και δύσκολα νίκησε εκτός έδρας τον ΓΑΣ Κιλκίς με 26-24 και εξασφάλισε για δεύτερη σερί χρονιά την παρουσία του στο Final 4 της διοργάνωσης.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, φιναλίστ πέρυσι στο Final 4 του Ναυπλίου κόντρα στον Ολυμπιακό, τώρα στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-4, 8-7, 9-10, 11-12, 15-16 (ημχ.) 16-19, 17-20, 19-21, 20-23, 21-25, 24-26.

ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κυπραίος 3, Μήγγας 3, Φαχουρίδης Σ. 4, Ελευθεριάδης, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 2, Μποτσκάρεφ 8, Σιγγιρίδης 2, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ., Εντσίν, Ταραμονλής.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Παγιάτης 4, Νικολαΐδης, Χατσατουριάν, Μπατής 3, Κολεζάκης, Παναγιώτου 6, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης 5, Κοβάνης, Ζιβούλοβιτς 2, Κολλυρης, Δικαιούλιας 2. Διαιτητές: Θεοδοσίου-Παπούλιας, Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 3/3-2/2