Δράμα: Ιστορική πρώτη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ στη Handball Premier

Δημήτρης Ντζάνης
Η Δράμα φιλοξένησε την ΑΕΚ

Η Δράμα νίκησε για πρώτη φορά την ΑΕΚ, επικρατώντας εντός έδρας με 29-26 για τη Handball Premier, στέλνοντας μήνυμα στον «Δικέφαλο» για τον νοκ άουτ προημιτελικό στο Κύπελλο Ελλάδας.

Το πρώτο... ημίχρονο ανάμεσα στη Δράμα και την ΑΕΚ, βρήκε την ομάδα της Μακεδονίας να πετυχαίνει μια ιστορική νίκη με 29-26 (12-13 ημ.) στο ΑΠΚ Κραχτίδης για τη 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Η Δράμα νικά για πρώτη φορά στην ιστορία της την ΑΕΚ και για τις δύο ομάδες ακολουθεί την Τετάρτη (28/2) το δεύτερο ημίχρονο, ξανά στη Δράμα, για τον νοκ άουτ προημιτελικό στο Κύπελλο Ελλάδας.

Η ΑΕΚ με τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, η Δράμα πέρασε ξανά στην 5η θέση, μένοντας στη μάχη της τετράδας.

Το παιχνίδι στο ΑΠΚ Κραχτίδης ήταν ίσως το καλύτερο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Η Η Δράμα με πρωταγωνιστές τον Λευκορώσο τερματοφύλακα, Ουλατζιμίρ Κόρσακ και τους Κώστα Κοτσιώνη και Αχιλλέα Τόσκα, στο τέλος είχε τις λύσεις και έφθασε στη σπουδαία νίκη.

Ο Τόσκας έκανε το 26-25 για τους γηπεδούχους στο 56' και ο Κοτσιώνης με δύο απανωτά γκολ έφερε τη Δράμα στο 28-25 (59'), τελειώνοντας τον αγώνα.

Η ΑΕΚ πλήρωσε τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Η Δράμα προηγήθηκε 3-1 και 4-2, με γκολ από τον Τόσκα ξέφυγε με 6-3 (9') και 8-5 (12').

Η άνοδος του Ισραηλινού τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Νταν Τέπερ, αποτέλεσε τη βάση για την αντίδραση της ΑΕΚ, που προσπέρασε με 10-9 (20') και με γκολ των Παπαδιονυσίου (28') και Αραμπατζή στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 13-12.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 15-12 (32'), 19-16 (39') και 20-17, όμως η Δράμα με τους Κοστιώνη (2 γκολ) και Τόσκα ισοφάρισε 20-20 στο 43'.

Από εκεί και πέρα οι ομάδες στο σκορ μέχρο το 54' όταν ο Γιόνσον ισοφάρισε για την ΑΕΚ σε 25-25 στο 54΄, όμως δεν είχε συνέχεια.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-11, 12-13 (ημχ), 14-15, 17-20, 21-21, 23-23, 25-25, 29-26

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 7, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τίκ 2, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος 1, Τόμε, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 3, Λέμος 4, Κεδέρης 2, Σαλέμ.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-2/2