Καρίμ Ανσαριφάρντ: Ο «Prince of Persia» πήρε τα... σπαθιά του (vids)

Κώστας Τόπας
Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν γι’ ακόμη μια φορά καθοριστικός και χάρη στο δικό του πανέμορφο τέρμα η ΑΕΚ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Λαμίας, πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη και κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν.
Μακάμπι Τ.Α. - Ολυμπιακός: Δεκάδες ειδικά για πόντους, ριμπάουντ, ασίστ, εύστοχα τρίποντα. Τα μεγάλα παιχνίδια βρίσκονται εδώ. |21+

Όταν η ΑΕΚ υπέγραψε το καλοκαίρι τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ελάχιστοι ήταν αυτοί οι οποίοι πίστευαν πως ο Ιρανός φορ θα μπορούσε αυτή τη στιγμή, μήνα Γενάρη να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με εννέα τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις. Σαφώς άπαντες γνώριζαν πως πρόκειται για έναν παίκτη με μεγάλη ποιότητα και εμπειρία, αλλά τον Αύγουστο αποκτήθηκε από την Ένωση ως ο παίκτης που θα πλαισιώνει τον Νέλσον Ολιβέιρα στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά με το πέρασμα του χρόνου, ο Καρίμ απέδειξε την αξία του και κατάφερε να κερδίσει την εμπιστοσύνη των ανθρώπων της ΑΕΚ, όντας ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ στην ομάδα.

Ο Ιρανός εκτελεστής, έχει φτάσει τα εννέα τέρματα, εκ των οποίων από τα οκτώ του πρωταθλήματος τα πέντε έχουν οδηγήσει ή δώσει στην ΑΕΚ τη νίκη και βεβαίως, το ένα της Ευρώπης απέναντι στην Βόλφσμπουργκ, που αυτομάτως έβαλε στα ταμεία της ομάδας 6 εκατομμύρια ευρώ.

Το τελευταίο «χτύπημα» του Ανσαριφάρντ ήταν απέναντι στη Λαμία. Ο 30χρονος φορ έκανε εξαιρετική κίνηση, υποδέχτηκε την μπάλα στην περιοχή, γύρισε και χωρίς να κοιτάει την αντίπαλη εστία, επιχείρησε το σουτ με τη μία, νικώντας τον Επασί. Ένα σεντερφορίσιο γκολ, το οποίο οφείλεται ξεκάθαρα στην ποδοσφαιρική του ευφυΐα και την κλάση που διαθέτει. Βέβαια, με αυτόν τον τρόπο ο Καρίμ δεν επιβεβαίωσε τώρα πως αποτελεί τεράστια υπόθεση για την επίθεση της ΑΕΚ. Αυτό το έχει κάνει προ πολλού.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ είναι ο ποδοσφαιριστής που κατάφερε να κάνει… απόσβεση μέσα σε μια νύχτα και συγκεκριμένα μέσα σε επτά λεπτά. Φυσικά και αναφερόμαστε στο βράδυ της 1ης Οκτωβρίου του 2020 και στο ματς με την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ. Τότε, που πέρασε ως αλλαγή στο 87’ κι έδωσε στο 94’ τη νίκη-πρόκριση στους «κιτρινόμαυρους» με ωραία ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ.

Λίγες ημέρες αργότερα, ήρθε και το πρώτο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της ΑΕΚ. Το ημερολόγιο έδειχνε 18 Οκτωβρίου όταν η Ενωση έδωσε το πρώτο της ντέρμπι φιλοξενώντας τον ΠΑΟΚ. Ο Ιρανός χρειάστηκε 23’ για να χριστεί σκόρερ του ματς. Ο Λιβάια έδωσε στον Τάνκοβιτς, αυτός κινήθηκε κάθετα και πάσαρε στον Καρίμ, με τον διεθνή στράικερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς, με υπέροχο τελείωμα.

Στο επόμενο ματς, που ήταν κόντρα στον ΠΑΣ στα Γιάννενα, ξεκίνησε ξανά στο βασικό σχήμα και δικαίωσε γι’ ακόμη μία φορά τον τότε προπονητή της ΑΕΚ, Μάσιμο Καρέρα για την επιλογή του, καθώς ήταν εκείνος που καθάρισε το παιχνίδι, σκοράροντας με πέναλτι στο 16ο λεπτό και χαρίζοντας στην ομάδα το τρίποντο.

Ακολούθησαν τρεις αναμετρήσεις στις οποίες δεν βρήκε δίχτυα (Λέστερ, ΟΦΗ και Ζόρια), ωστόσο επέστρεψε στα γκολ με την ΑΕΛ, συμβάλλοντας στην άνετη νίκη της ομάδας του με 4-1. Μπορεί να μην ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε αλλαγή στο 60’ και δώδεκα λεπτά αργότερα έκανε εξαιρετική κίνηση στο χώρο, έγινε αποδέκτης της μπάλας από κάθετη του Μάνταλου κι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Ενωση. Ένα σημαντικό τέρμα καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα οι «βυσσινί» είχαν ισοφαρίσει σε 1-1. Εν τέλει ο Δικέφαλος κατέκτησε το τρίποντο μετά και τη σημαντική βοήθεια του Ανσφαριφάρντ και μετέτρεψε ένα ματς που έδειχνε να δυσκολεύει σε θρίαμβο…

Το έργο του συνεχίστηκε και στην Τρίπολη στον αγώνα με τον Αστέρα. Η Ένωση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρότι ισοφαρίστηκε στη μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό αποτέλεσμα με την υπογραφή του Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο Λιβάια άλλαξε εξαιρετικά το παιχνίδι στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Σάκχοφ, που έστρωσε στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με υπέροχο σουτ διαμόρφωσε το 2-1, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ.

Στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έμεινε «άσφαιρος» αλλά στην επόμενη αναμέτρηση της ομάδας του, στο πρωτάθλημα με τον Απόλλωνα Σμύρνης, σκόραρε δύο τέρματα. Σε ένα… επεισοδιακό παιχνίδι η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη (4-3) από το γήπεδο της Ριζούπολης, έχοντας γι’ ακόμη μία φορά ως πρωταγωνιστή της τον 30χρονο επιθετικό. Στο έκτο μόλις λεπτό μετά από μια καταπληκτική συνεργασία, ο Μιτάι έβγαλε μια εξαιρετική ασίστ στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός φορ με πλασέ έκανε το 0-1! Σα να μην έφτανε αυτό πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 25’ με έναν «κεραυνό» αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, δείχνοντας πόσο καθοριστικός μπορεί να γίνει και πόσο μεγάλο σέντερ φορ είναι.

Και βεβαίως φτάνουμε στη Λαμία την Δευτέρα (11/01), όπου με το σεντερφορίσιο τέρμα που πέτυχε έρχεται να διαμορφώσει το σκορ υπέρ της ΑΕΚ και να της χαρίσει ένα σημαντικό διπλό. Θα μπορούσε μάλιστα να είχε σκοράρει και δεύτερη φορά αν η κεφαλιά του δεν σταματούσε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού στο 21ο λεπτό του παιχνιδιού. Μπορεί να μην το πανηγύρισε όπως έχει συνηθίσει να κάνει αλλά ακόμα κι έτσι έβαλε ξανά την υπογραφή του, αποδεικνύοντας πως η ομάδα διαθέτει έναν ποδοσφαιριστή, o οποίος μπορεί να «ματώσει» τα αντίπαλα δίχτυα με οποιονδήποτε τρόπο. Χαρακτηριστικό δε ότι έχει σκοράρει έξι τέρματα με το δεξί του πόδι (με το καλό του δηλαδή) δύο με το αριστερό πόδι, ενώ έχει βρει δίχτυα κι από την άσπρη βούλα.