Νίκη ελπίδας ο Ηρακλής Λάρισας κόντρα σε Παναθηναϊκό Β'

Σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για την σωτηρία του πέτυχε ο Απόλλωνας Λάρισας με τους κυανόλευκους» να επικρατούν με 1-0 του Παναθηναϊκού Β'.

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο. Στο δεύτερο χρονικά, ο Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για την σωτηρία, επικρατώντας στο AEL FC Arena του Παναθηναϊκού Β' με 1-0. Με το τρίποντο αυτό οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 10 και βρίσκονται 3 πίσω από την Βέροια που είναι πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους έμειναν στους 17 και την 7η θέση.

Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με το 0-0 να μένει ως το τέλος. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ο Παναθηναϊκός Β' έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Προδρομίτη στο 57' σταμάτησε στο δοκάρι του Φαρμάκη. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «πράσινους», οι Λαρισαίοι τρία λεπτά αργότερα κατάφεραν με σουτ του Κάσας να διαμορφώσουν το τελικό 1-0 παίρνοντας σημαντική νίκη.

Σκόρερ: 60' Κάσας

Ηρακλής Λάρισας: Φαρμάκης, Γκαλίτσιος, Κάσας (90’+5’ Μπαμης), Χατζής, Λίταινας, Τσουμάνης, Γκουγκούδης, Γιαννίτσης, Τσουμάνης (90’ Μπόσιο), Τασιούλης (70’ Λεσάι), Καμπέρης.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (68’ Μπιλάλ), Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης (67’ Φουρτάδο), Σερπέζης, Βουτσάς, Ταβάρες, Αθανασακόπουλος (60’ Εμπό), Σαρδέλης (77’ Κρυπαράκος), Αγκοστίνιο (77’ Καρβούνης).