Ρόμα - Γιουβέντους: Διπλό «χτύπημα» με Μκιταριάν και φαουλάρα Πελεγκρίνι (vids)

Βασίλης Μπαλατσός

Η Ρόμα μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι με τη Γιουβέντους και προηγήθηκε με δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά χάρη στο γκολ του Χένρικ Μκιταριάν και την φανταστική εκτέλεση φάουλ του Λορέντζο Πελεγκρίνι.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η Ρόμα το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι με τη Γιουβέντους στο «Ολίμπικο». Οι Ρωμαίοι ανέκτησαν το προβάδισμα τους μόλις στο 48', όταν ο Χένρικ Μκιταριάν δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ντε Σίλιο και κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι. Πέντε λεπτά μετά το γκολ του Αρμένιου εξτρέμ, στο 53', οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους, καθώς ο Λορέντζο Πελεγκρίνι με φανταστική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 3-1. Θυμίζουμε πως ο Τάμι Έιμπραχαμ είχε ανοίξει το σκορ και ο Πάουλο Ντιμπάλα ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα.