Ξέσπασε η Ισπανία, εντυπωσιακές Πολωνία και Γερμανία! (vids)

Η Ισπανία αντέδρασε στην ήττα από τη Σουηδία και διέλυσε με 4-0 τη Γεωργία εντός έδρας. Επτά γκολ η Πολωνία στο Σαν Μαρίνο, έξι η Γερμανία στην Αρμενία. Απίθανο ρεκόρ η Ιταλία.

2ος Ομιλος

H Iσπανία αντέδρασε στην ήττα από τη Σουδία και... ξέσπασε στη Γεωργία! Οι Ιβηρες διέλυσαν με 4-0 τους Γεωργιανούς και βρέθηκαν ξανά στην κορυφή του 2ου ομίλου, αλλά με δυο ματς περισσότερα από τους Σκανδιναβούς. Στο 14ο λεπτό η Ισπανία άνοιξε το σκορ με σουτ του Γκαγιά, ενώ στο 25΄ο Σολέρ πέτυχε το 2-0. Η νίκη σφραγίστηκε 41ο λεπτό με γκολ του Φεράν Τόρες. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τον Σαράμπια να διαμορφώνει το 4-0 στο 63'.

3ος Όμιλος

Ισόπαλη με... παγκόσμιο ρεκόρ αναδείχθηκε η Ιταλία απέναντι στην μαχητική Ελβετία. Η Σκουάντρα Ατζούρα προσπάθησε να διευρύνει τη διαφορά της από τους δεύτερους Ελβετούς παίρνοντας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, όμως έπεσε πάνω σε έναν εκπληκτικό Ζόμερ. Ο έμπειρος κίπερ δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε, με πιο καθοριστική στιγμή την απόκρουσή του στο πέναλτι του Ζορζίνιο. Παρόλα αυτά, ακόμα και εκείνος δεν ήταν ικανός να σταματήσει το... τρένο της Ιταλίας από το να σημειώσει παγκόσμιο ρεκόρ, αφού πλέον η Σκούαντρα Ατζούρα διατηρεί το μεγαλύτερο αήττητο σερί ομάδας σε εθνικό επίπεδο (36). Η Ελβετία παρατάχθηκε για ακόμη μια φορά με τον Τσούμπερ στον αγωνιστικό χώρο, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ να αγωνίζεται για 53' λεπτά στην αναμέτρηση.

5ος Ομιλος
Το Βέλγιο συνεχίζει ακάθεκτο στο δρόμο για το Μουντιάλ του Κατάρ, μιας κι έμεινε αήττητο σε πέμτπο διαδοχικό παιχνίδι. Οι Βέλγοι επικράτησαν εύκολα 3-0 εντός έδρας της Τσεχίας και βρέθηκαν στο +6 από τη 2η θέση. Το ματς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Βατσλίκ, ο οποίος και αποχώρησε στο 15ο λεπτό. Στο 8' ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ φτάνοντας τα 50 γκολ με την εθνική στα 50 τελευταία! Ο Αζάρ στο 41' επέστρεψε στα γκολ σημειώνοντας το 2-0, ενώ στο 65΄ ο Σαλαμακερς διαμόρφωσε το 3-0.

9ος Όμιλος
Υπερηχητική Πολωνία, πέρασε σίφουνας 7-1 από το αδύναμο Σαν Μαρίνο. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 5' για να προσθέσει άλλο ένα με τη συμπλήρωση του 20λεπτου από ασίστ του Σιμάνσκι, ενώ ενδιάμεσα ο Σφιντέρκι είχε γράψει προσωρινώς το 2-0 (16΄). Στο 44' ο Λίτενι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του, με τον Νάνι να μειώνει με το... καλημέρα της επανάληψης για τους γηπεδούχους. Από εκεί και έπειτα, το Σαν Μαρίνο είδε τον μαινόμενο Μπούκσα να προσθέτει ακόμη τρία γκολ στο σακουλάκι και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

10ος Όμιλος

Στα ντέρμπι κορυφής νικητές βγαίνουν πάντα... οι Γερμανοί. Το σύνολο του Φλικ παρότι δεν έβγαλε μάτια στο ντεμπούτο του απέναντι στο Λιτενστάιν φαίνεται πως τελικά φυλούσε δυνάμεις για να διασύρει την Αρμενία και να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου. Η Γερμανία ήταν ισοπεδωτική από την πρώτη στιγμή, με τον Γκάνμπρι να μπαίνει με φούρια και με δυο γκολ στο πρώτο τέταρτο να βάζει από νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή. Ακολούθησαν δυο ακόμη γκολ πριν το ημίχρονο με τους Ρόις (35') και Βέρνερ (45'), ενώ στο δεύτερο μέρος ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο... 6 χάρη στα τέρματα των Χόφμαν (52΄) και Αντεγιέμιν (90΄). Κάπως έτσι, οι Γερμανοί έφτασαν τους 12 βαθμούς αφήνοντας στους 10 τους Αρμένιους, οι οποίοι δεν έδειξαν σε κανένα σημείο πως είχαν το mentality για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μια ολοκληρωτική συντριβή.

Ισλανδία - Βόρεια Μακεδονία 2-2
Γερμανία - Αρμενία 6-0
Ρουμανία - Λιχτενστάιν 2-0