Μονπελιέ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-3: Επέστρεψε στις νίκες αλλά έχασε Μπαπέ και Ράμος λίγο πριν την Μπάγερν

Βασίλης Μπαλατσός

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε έστω και με δυσκολία στην έδρα της Μονπελιε με 3-1, όμως έχασε με προβλήματα τραυματισμού τους Μπαπέ και Ράμος. Σκόραρε ο Μέσι, άνοιξε λογαριασμό ο 16χρονος Εμερί.

«Πύρρειος» νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι μετά την ήττα από τη Ρεν και την ισοπαλία με τη Ρεμς επέστρεψαν στα τρίποντα, καθώς επικράτησαν στην έδρα της Μονπελιέ με 3-1. Διπλός πονοκέφαλος για τον Κριστόφ Γκαλτιέ, καθώς αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμού οι Κιλιάν Μπαπέ (20') και Σέρχιο Ράμος (32'), ενώ ακολουθεί απαιτητικό πρόγραμμα με εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα σε Μαρσέιγ για το κύπελλο (8/2), Μονακό για το πρωτάθλημα (11/2) και φυσικά το πρώτο ματς με την Μπάγερν Μονάχου για τους «16» του Champions League (14/2), στο «Παρκ ντε Πρενς».

Οι πρωταθλητές Γαλλίας έφτασαν κοντά στο γκολ στο 9ο λεπτό. Η Παρί κέρδισε πέναλτι, ο Μπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Λεκόμτ τον νίκησε, όμως ο διαιτητής έδωσε επανάληψη. Στη δεύτερη του προσπάθεια σημάδεψε το δoκάρι και εν συνεχεία πήρε το ριμπάουντ αλλά... κατάφερε να αστοχήσει σε κενή εστία.

Στο 35' ο Λιονέλ Μέσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από εξέταση του VAR και για τον ίδιο λόγο δεν μέτρησε και το τέρμα του Χακίμι στο 52'. Στο 55' οι Παριζιάνοι πέτυχαν το γκολ που άξιζαν με τον Ρουίθ και στο 72' ο Ισπανός έγινε δημιουργός και ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε ρόλο εκτελεστή. Στο 89' οι γηπεδούχοι μείωσαν από το... πουθενά με τον Νορντέν αλλά δυο λεπτά αργότερα (90+1') ο νεαρός Εμερί διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

• Ναντ - Μαρσέιγ 0-2 (57' αυτ. Βίκτορ, 90+3' Ουναχί)
  • Λιλ - Κλερμόν 0-0
  • Τουλούζ - Τρουά 4-1 (16' Ντάλινχα, 36' Σαϊμπί, 55' πέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 88' Οναΐγου / 12' πέν. Μπαλντέ)
  • Ρεμς - Λοριάν 4-2 (44' πέν., 61', 64' Μπαλόγκουν, 51' Ντουμπιά / 10' Λε Φε, 35' Κονέ)
  • Ανζέ - Αζαξιό 1-2 (13' Σιμά / 65' Σουμανό, 90+4' Ελ Ιντρισί)
  • Μονπελιέ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (89' Νορντέν / 55' Ρουίθ, 72' Μέσι, 90+2' Ζαΐρ Εμερί)
  • Λιόν - Μπρεστ 0-0
  • Λανς - Νις 0-1 (57' Λαμπόρντ)
  • Μονακό - Οσέρ 3-2 (11' Μπεν Γεντέρ, 30' Μπεν Σεγκίρ, 82' Εμπολό / 68' Αμπλέν, 84' Ντα Κόστα)
  • Ρεν - Στρασμπούρ 3-0 (3', 21' Γκουιρί, 51' Ντουέ)