Μέσι: Έγινε αλλαγή για να βρει γκολ η Παρί (pic)

Κώστας Ζάλιαρης

Η Παρί Σεν Ζερμέν γύρισε το ματς με την Λιλ στο χρονικό διάστημα που ο Λιονέλ Μέσι δεν ήταν στον αγωνιστικό χώρο και οι αριθμοί είναι τέτοιοι που δείχνουν ότι η ομάδα του Ποτσετίνο τα καταφέρνει καλύτερα δίχως τον «μάγο».

Οι Παριζιάνοι κατάφεραν με μεγάλη ανατροπή να πάρουν τη νίκη με το τελικό 2-1 απέναντι στη Λιλ, με τον Άνχελ Ντι Μαρία να γίνεται ο μεγάλος πρωταγωνιστής με γκολ και ασίστ για να οδηγήσει την ομάδα του στο come-back και την κατάκτηση όλων των βαθμών από το ματς.

Ο Ποτσετίνο στην ανάπαυλα επέλεξε να βγάλει από το ματς τον Λιονέλ Μέσι που ακόμα δεν έχει σκοράρει στο φετινό πρωτάθλημα της Ligue1 και η αλήθεια είναι πως όπως δείχνουν οι αριθμοί, η Παρί τα καταφέρνει μια χαρά δίχως εκείνον τη φετινή σεζόν.

Πιο χαρακτηριστικά, σε 765 λεπτά δίχως τον Μέσι στο γήπεδο οι Παριζιάνοι έχουν σκοράρει 24 φορές, ενώ, με τον πρώην ηγέτη της Μπαρτσελόνα παρόντα σε 550 λεπτά, έχουν σημειωθεί 5 τέρματα...