Ρέιντζερς: Μία ανάσα από το πρωτάθλημα μετά από δέκα χρόνια (vid)

Η Ρέιντζερς νίκησε εύκολα 3-0 τη Σεντ Μίρεν και θα κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από δέκα χρόνια αν η Σέλτικ δεν νικήσει εκτός έδρας την Κυριακή την Νταντί.

Δεν συνάντησε αντίσταση από τη Σεντ Μίρεν η Ρέιντζερς. Με τη φόρα της υποδοχής με καπνογόνα από τους οπαδούς της πριν την έναρξη του ματς πανηγύρισε την εύκολη νίκη με σκορ 3-0. Ο Ράιαν Κεντ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ενώ στο 16ο ο Μορέλος το διεύρυνε σε 2-0. Ο Ιάνις Χάτζι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το μαθηματικό σκέλος της κατάκτησης του πρώτου πρωταθλήματος μετά από δέκα χρόνια - διάστημα απόλυτης δυναστείας της Σέλτικ - είναι πιθανό να έρθει το μεσημέρι της Κυριακής (7/3, 14:00). Εάν η Σέλτικ δεν καταφέρει να περάσει από το Tannadice Park και να φύγει από εκεί με τη νίκη επί της Νταντί Γιουνάιτεντ τότε η Ρέιντζερς θα είναι και τυπικά πρωταθλήτρια από την 31η αγωνιστική.

Ακόμη όμως και να μη συμβεί αυτό τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει τη Ρέιντζερς από το 55ο πρωτάθλημα της ιστορίας της (η μεγάλη αντίπαλός της έχει 51).