Παρί: Ο Νάβας είχε περισσότερες επαφές με την μπάλα απ' ότι είχε ο Μπαπέ (vid)

Κώστας Τόπας

Ο Κιλιάν Μπαπέ μπορεί να πέτυχε το μοναδικό γκολ της Παρί στον αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι, όμως είχε λιγότερες επαφές με την μπάλα από τον τερματοφύλακα συμπαίκτη του, Κέιλορ Νάβας.

Η Παρί αν και προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Κιλιάν Μπαπέ, τελικά έφυγε με άδεια χέρια από το «Έτιχαντ», καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνη που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Παρί ήταν αυτή η οποία άνοιξε το σκορ στο δεύτερο 45λεπτο και συγκεκριμένο στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κιλιάν Μπαπέ.

Πέρα όμως από το γκολ που πέτυχε, ο Γάλλος επιθετικός κινήθηκε σε ρηχά νερά, όπως και οι περισσότεροι συμπαίκτες του. Κι αυτό αποτυπώνεται από το γεγονός ότι ο Κέιλορ Νάβας είχε περισσότερες επαφές με την μπάλα στα πόδια του (53) από τον Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος είχε 52.

Σύμφωνα μάλιστα και με την «Opta», οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έπαιξαν μόλις τρεις φορές την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, ενώ του Πεπ Γκουαρδιόλα 23. Ενα στατιστικό το οποίο σίγουρα θα πρέπει να ανησυχήσει τον Αργεντινό τεχνικό των Παριζιάνων, αν η ομάδα του θέλει να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο Champions League και να φτάσει μέχρι την κατάκτηση του φετινού τροπαίου.