Κολωνία - Άιντραχτ 3-0: Της «έσπασε» εμφατικά το αήττητο και επέστρεψε στις νίκες

Ιάσονας Θεριός

Σημαντική εντός έδρας νίκη κατάφερε να πάρει η Κολωνία, η οποία επικράτησε 3-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, διαλύοντας το αήττητο επτά αγώνων των Αετών και επιστρέφοντας δυναμικά στα τρίποντα.

Την τελευταία φορά που η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ηττήθηκε στην Bundesliga το ημερολόγιο έγραφε 29 Οκτωβρίου. Κι όμως η Κολωνία, υπέταξε τους Αετούς στην έδρα της και με το υπέρ της 3-0 επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες. Με αυτόν τον τρόπο μάλιστα, τους στέρησε τη δυνατότητα να επιστρέψουν στην τετράδα, αφήνοντάς τους στην 6η θέση. Στο δεύτερο μέρος «καθάρισαν» οι Τράγοι. Νωρίς στην επανάληψη, μόλις στο 49', ο Χούμπερς άνοιξε το σκορ από κοντά, ενώ στο 71' η κεφαλιά του Σκίρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα, έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα στο 86ο λεπτό υπογράφοντας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ τη νίκη, χάρη στην οποία η Κολωνία ανέβηκε στην 11η θέση.