Ανόβερο - Πάντερμπορν 1-2

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Πρώτη νίκη στο 2015 για την Πάντερμπορν, που έφυγε με νίκη 2-1 από το Ανόβερο και έμεινε εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Ήττα σε Κυριακή στην Bundesliga η Πάντερμπορν δεν είχε. Τι καλύτερη ευκαιρία, λοιπόν, από το να φτάσει στο πρώτο τρίποντο στο 2015. Οι Βεστφαλοί έκαναν την ανατροπή, έφυγαν με νίκη 2-1 από το Ανόβερο και παραμένουν εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, ελπίζοντας, πλέον, σε καλύτερες μέρες.

Το παιχνίδι στην HDI-Arena ήταν κακό. Τόσο κακό, που η καλύτερη τελική στο πρώτο 45λεπτο ήρθε στο 42’ με το μακρινό σουτ του Μέχα, που μπλόκαρε εύκολα ο Τσίλερ. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί, όμως πάντα οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έβρισκαν τρόπο να τους αποτρέψουν από το να σκοράρουν την τελευταία στιγμή. Έτσι, το 0-0 έμεινε πολύ φυσιολογικά μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, αρχικά τίποτα δεν άλλαξε. Ευκαιρίες άξιες αναφορές δεν υπήρχαν, μέχρι το 65’, όταν τα πάντα άλλαξαν. Ο Κοτς έκανε εκπληκτική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το πλασέ, όμως ο Αλμπορνός έσωσε το Ανόβερο στην γραμμή! Αντί για το 0-1, μάλιστα, μόλις 1’ αργότερα είχαμε το 1-0. Φάουλ από δεξιά, κεφαλιά του Χοσέλου και ο Μαρσέλο στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Η απάντηση της Πάντερμπορν δεν άργησε, καθώς στο 72’ μετά από σέντρα του Χάρτερτς από αριστερά, ο Λάκιτς με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1, για να ολοκληρώνει την ανατροπή της Πάντερμπορν ο Μέχα στο 79’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ!