Ντόντσιτς: Ένας Λούκα... όλοι οι βασικοί των Κλίπερς!

Γιώργος Κούβαρης

Η τραγική παρουσία των Λος Άντζελες Κλίπερς απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς, αποτυπώθηκε από ένα και μόνο στατιστικό στοιχείο.

Όπως είναι γνωστό οι Κλίπερς γνώρισαν την συντριβή από τους Μάβερικς, ενώ στο ημίχρονο του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με... 50 πόντους διαφορά!

Αν μη τι άλλο ήταν ένα από τα καλύτερα βράδια του Ντάλας και ένα από τα χειρότερα για την ομάδα του Λος Άντζελες. Ένα από τα στατιστικά που αποτυπώνουν την διαφορά τον δύο ομάδων αφορά τον Λούκα Ντόντσιτς.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σλοβένος σταρ είχε εμπλοκή σε 44 πόντους των Ντάλας Μάβερικς (έχοντας 24 πόντους και 8 ασίστ), την ώρα που οι starters των Κλίπερς είχαν συνολικά 41 πόντους (Ιμπάκα 13π., Τζορτζ 15π., Κέναρντ 7π., Μπέβερλι 2π., Μπατούμ 4π.)

Επίσης κρατήστε και κάτι ακόμα: Οι Μαβς είχαν σταθερά το προβάδισμα με 40+ πόντους στα τελευταία 31:11 λεπτά του αγώνα, επίδοση που ισοδυναμεί με την καλύτερη στο ΝΒΑ τα τελευταία 25 χρόνια!