NBA Finals, Σέλτικς - Γουόριορς 116-100: Πειστικό 2-1 από τους Τέιτουμ και Μπράουν (vid)

Οι Μπόστον Σέλτικς έκαναν το 2-1 στους NBA Finals. Επιβλήθηκαν με 116-100, έχοντας το δίδυμο των Μπράουν και Τέιτουμ να τους δίνει τη νίκη.

Οι Μπόστον Σέλτικς είναι εδώ! Το Game 3 των NBA Finals πέρασε στα χέρια τους. Με τρόπο πειστικό (116-100). Στα δικά μας μάτια εύκολο, αφού πέρα από ένα σημείο με το προσπέρασμα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, η παρέα του Στεφ Κάρι (31π.) και του Κλέι Τόμπσον (25π.) δεν απείλησε.

Φρόντισαν γι' αυτό οι... splash brothers των Σέλτικς. Ο Μπράουν ξεκίνησε την... επανάσταση (27π.) και ο Τζέισον Τέιτουμ την ολοκλήρωσε (26π.). Από κοντά και ο Μάρκους Σμαρτ με 24 πόντους.

Το ματς

Η ώρα της Βοστόνης. Και των Σέλτικς. Το Game 3 των NBA Finals, τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο, διέθετε στο μεγαλύτερο κομμάτι του πράσινο χρώμα.

Ένα ημίχρονο με 68 πόντους, 16 ασίστ και τη σιγουριά που μπορεί να δίνει για τη συνέχεια η εμφάνιση των Σέλτικς.

Οι Γουόριορς είχαν να βάλουν στο δικό τους τραπέζι μερικά ποιοτικά ξεσπάσματα. Αυτά τους επέτρεψαν να μείνουν στο παιχνίδι. Κυρίως στο σημείο όπου οι Σέλτικς ξέφυγαν με διαφορά 18 πόντων (54-36, 6:27 για το ημίχρονο) με ένα τρίποντο του Τζέισον Τέιτουμ.

Ο ηγέτης των Σέλτικς δεν ήταν και ο καλύτερος τους παίκτης. Αυτό το ρόλο ανέλαβε ο Τζέιλεν Μπράουν, Αντλώντας δύναμη από την ορμή του TD Garden. Στο πρώτο δωδεκάλεπτο είχε 17 πόντους και στο ημίχρονο βρέθηκε με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο Στεφ Κάρι ανέλαβε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του «βασιλιά» που έχουν οι Γουόριορς, Δύο απανωτά τρίποντα και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ, έφερε τον Κάρι στους 20 πόντους και στο ρόλο του ρυθμιστή.

Μόνο που στην επόμενη φάση φορτώθηκε με το 4ο προσωπικό του φάουλ. Αυτό δεν πτόησε ούτε τον Κάρι, ούτε τον Στιβ Κερ που τον κράτησε στο ματς.

Καλεσμένοι στο σόου του Κάρι

Ο ρυθμός των Σέλτικς δεν ήταν ο ίδιος στην 3η περίοδο. Ενώ ο Κάρι κατάφερε να βάλει το όνομά του ξανά στη... μαρκίζα του ματς: Τρίποντο και κερδισμένο φάουλ, με τους πόντους του μετά από 7 αγωνιστικά λεπτά να έχουν φτάσει στους 12.

Ένα τρίποντο του Ότο Πόρτερ Τζούνιορ, ανάμεσα στα πράματα και θάματα που έκανε ο Κάρι, έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (82-80). Και ο Κάρι έδωσε το προβάδισμα, για δεύτερη φορά στο ματς (μετά το 2-0), στους Γουόριορς.

Το 3ο δωδεκάλεπτο ανέδειξε νικητές τους Γουόριορς (33-25).

Στο τελευταίο, ωστόσο, μέτρησε η έδρα. Οι Σέλτικς κατάφεραν να ξεφύγουν με διαφορά 7 πόντων (98-91) και εκμεαταλλεύτηκαν στο έπακρο τα τρία απανωτά (και εξαιρετικά άνετα) λάθη των Γουόριορς για να φτάσουν στο +11 (102-91).

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε πάνω στην άμυνα στον Κάρι (2π. στην 4η) και στο επιθετικό κρεσέντο των Σέλτικς. Με το σκορ στο 105-96 οι γηπεδούχοι έκαναν έναν μίνι σερί: ένα δίποντο του Τέιτιουμ και ένα τρίποντο του Σμαρτ διαμόρφωσαν το 110-96.

Και από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος το κυρίαρχο χρώμα ήταν το πράσινο. Με τον Στιβ Κερ πρώτο και τον Ίμε Ουντόκα να ακολουθεί, να αφήνουν τους βασικούς στον πάγκο για την επόμεν η μάχη.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-22, 68-56, 93-89, 116-100