NBA,Γουόριορς-Σέλτικς 108-120: Μπρέικ με τρίποντα στο... σπίτι του Κάρι (vid)

Οι Σέλτικς βρέθηκαν ακόμη και στο -15 (87-72) στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ωστόσο με...βροχή τριπόντων στην τέταρτη περίοδο έκαναν το μπρέικ στο Chase Center κόντρα στους Γουόριορς με το 120-108 για το 1-0 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι Μάστερ του μπρέικ «μίλησαν» ξανά με το 8ο στη φετινή postseason! Οι Σέλτικς βρέθηκαν να κυνηγάνε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, είδαν τους Γουόριορς να φτάνουν στο +15 (87-72) στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ωστόσο με το όπλο του... Κάρι, τα τρίποντα, κατάφεραν να επικρατήσουν με 120-108 στο Game 1 των NBA Finals παίρνοντας το προβάδισμα στη σειρά με 1-0.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν τον έλεγχο και τον ηγέτη τους σε καλή βραδιά, αλλά δεν υπολόγισαν στην σφοδρή αντεπίθεση της Βοστώνης, η οποία μπορεί να μην είχε σε καλό φεγγάρι τον Τζέισον Τέιτουμ (12., 13ασ. αλλά 3/17 σουτ), βρήκε, όμως τις λύσεις που χρειαζόταν. Πρόσωπο του ματς ο Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους (6/8 τρίποντα) και κρίσιμη παρουσία... ανατροπής. Από την άλλη ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 24 (επίσης άστοχος με 10/23 σουτ), ενώ ο Γουάιτ είχε 21 με 5/8 τρίποντα.

Για τους Γουόριορς που έχασαν την ευκαιρία από τα χέρια τους, ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 34 πόντους (7/14 τρίποντα), ο Γουίγκινς είχε 20 και οι Τόμπσον και Πόρτερ Τζ. 15 και 12 αντίστοιχα. Συνολικά οι δύο ομάδες είχαν 40 εύστοχα τρίποντα, γεγονός που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για ματς... Final!

Το ματς

Δύο χαμένα μακρινά σουτ είχε να προσφέρει το ξεκίνημα για τον Τέιτουμ με τον Κάρι να ανοίγει λογαριασμό στους τελικούς από την περιφέρεια! Εκεί όπου βασίστηκαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων κατά βάση για το 10-9 μετά από περίπου 4 αγωνιστικά λεπτά! Οι Σέλτικς έμεναν κοντά στο σκορ απαντώντας στις... ορέξεις του σούπερ σταρ των Γουόριορς που έκανε το 23-16 στο 5'27'' με το 4ο του τρίποντο (14π.).

Το 22-29 στο 10' μετατράπηκε σε 28-29 μετά από προσπάθειες των Γουάιτ και Τέιτουμ, ο οποίος προσπαθούσε να βρει ρυθμό. Η περίοδος έκλεισε στο 32-28 με τον Κάρι να έχει τους 21 πόντους κάνοντας ρεκόρ τριπόντων για μία περίοδο στα NBA Finals με 6 εύστοχα!

Από 10-0 των Γουόριορς σε 10-0 των Σέλτικς

Στις αρχές του δευτέρου δωδεκαλέπτου, τον πρωταγωνιστικό ρόλο κατείχαν ξανά οι γηπεδούχοι διατηρώντας το «κεφάλι» στο σκορ. Ο Τάις έγραψε το 37-39 στο 15' και έθεσε την αφετηρία για εκατέρωθεν σερί. Την αρχή έκαναν οι «πολεμιστές» με τον Κάρι να έχει φύγει από το κάδρο και τους Πουλ, Πόρτερ Τζ. και Τόμπσον να στέλνουν την ομάδα τους στο 47-37.

Για να αλλάξει... πλευρά το σερί, με τους Σέλτικς να βασίζονται κυρίως στον Μπράουν που έβγαζε ενέργεια σε όλο το παρκέ και έφερε την ισοπαλία στο 47-47. Το ημίχρονο τους βρήκε με το 56-54 υπέρ των Κελτών με την στατιστική τους να είναι αρκετά κοντά.

Οι Γουόριορς επέστρεψαν μετά την ανάπαυλα μπαίνοντας και πάλι σε θέση οδηγού με τον Κάρι να αναλαμβάνει δράση (64-60) έπειτα από την... απραξία της δεύτερης περιόδου. Ο Χόρφορντ διαμόρφωσε το 68-64 στο 7'17'' του τρίτου δωδεκαλέπτου, με τη Βοστώνη να σπαταλά ευκαιρίες και να δυσκολεύεται να βρει επιθέσεις στη ζώνη του Γκόλντεν Στέιτ φτάνοντας στο -11 (75-64) από τα χέρια του Λούνεϊ.

Η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της με τους 14 πόντους για το σύνολο του Κερ με τρίποντο του Πουλ για το 80-66, αλλά και στους 15 λίγο αργότερα από ζευγάρι βολών του Γουίγκινς (87-72 στο 34'). Οι Σέλτικς με Γουάιτ και Γουίλιαμς θέλησαν να μειώσουν, χωρίς να κλείσουν την διψήφια «ψαλίδα» και μπήκαν με το 92-80 στην καθοριστική περίοδο.

Έβρεξε τρίποντα για τους Σέλτικς

Με τους Σέλτικς να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να σκοράρουν, το σκορ έφτασε στο 92-89 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι με Μπράουν και Πρίτσαρντ.

Ο Γουάιτ έφερε την ισοπαλία (103-103) και ο Χόρφορντ πέρασε μπροστά με 8 σερί πόντους (103-111) 3μιση λεπτά πριν το τέλος με τη Βοστώνη να γράφει 7/7 από το τρίποντο στην περίοδο μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το σκηνικό δεν άλλαξε, οι... μάστερ του μπρέικ θυμήθηκαν την τέχνη τους στα φετινά playoffs και... άλωσαν το Σαν Φρανσίσκο με 108-120.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-28, 54-56, 92-80, 108-120