Μπακς - Σέλτικς 95-108: Μυθικός Τέιτουμ, λύγισε Μιλγουόκι και Giannis για το Game 7 (vids)

Οι Μιλγουόκι Μπακς και οι Μπόστον Σέλτικς θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε Game 7! Ένας απίθανος Τζέισον Τέιτουμ με 46 πόντους οδήγησε τους Σέλτικς στο 3-3 (108-95), παρά τους 44 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Το δόγμα του «Bucks in 6» καταρρίφθηκε. Οι Μπόστον Σέλτικς, με την απίθανη επιθετική ραψωδία του Τζέισον Τέιτουμ (46π.), επικράτησαν με 108-95, ισοφάρισαν τη σειρά σε 3-3 και όλα θα κριθούν στο Game 7 της Κυριακής (22:30).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε άλλη μία απίθανη εμφάνιση με 44 πόντους, αλλά έλαβε βοήθεια μόνο από τον Τζρου Χόλιντεϊ (17π.). Στον αντίποδα, οι Σέλτικς είδαν τους Μάρκους Σμαρτ και Τζέιλεν Μπράουν να σημειώνουν 21 και 22 πόντους, αντίστοιχα.

Το ματς

Από τη μία μεριά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Σε ένα ακόμη κρίσιμο ματς ήταν αφιονισμένος! Με 17 πόντους στην 1η περίοδο και 21 στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη, οι Σέλτικς διέθεταν το αντίπαλο δέος. Σε διπλή συσκευασία. Ο Τζέισον Τέιτουμ στο πιο γεμάτο παιχνίδι του στη σειρά είχε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Και ο Μάρκους Σμαρτ 16.

Οι Σέλτικς κατάφεραν να αποσπαστούν 10 πόντους, μετά από 24 αγωνιστικά λεπτά χάρη στα 11/25 τρίποντα (44%) και τα 6 λάθη των Μπακς και τα μόλις 3 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Το Μιλγουόκι έμεινε πίσω στο σκορ με 15-6, στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν οι Σέλτικς σκόραραν μόνο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Οι οκτώ πρώτες επιθέσεις τους ήταν τρίποντα! Ένα γρήγορο σερί 8-0 και ένα επί μέρους 16-2 τους επέτρεψε να μειώσουν σε 15-14 και μετά να προηγηθούν με 22-17.

Οι Σέλτικς απάντησαν λίγο αργότερα. Με το σκορ υπέρ τους στο 32-30, με ένα σερί 8-0, με τους Τέιτουμ και Μπράουν να οδηγούν το σκορ, κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (40-30).

Η αντεπίθεση του Τέιτουμ

Το ξεκίνημα της 3ης ήταν εκπληκτικό για τους Σέλτικς. Και... εφιαλτικό για τους Μπακς. Ο Τέιτουμ συνέχισε το δικό του ρεσιτάλ, βρήκε υποστήριξη απ' τον... σιωπηλό μέχρι εκείνο το σημείο Αλ Χόρφορντ. Και όταν ο Τζέιλεν Μπράουν άρχισε να δίνει πόντους από μακριά, οι Σέλτικς ξέφυγαν με 68-50! Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με το 4ο προσωπικό του φάουλ.

Ένα επί μέρους 11-3 (από 54-45 σε 65-48) έβαλε τους φιλοξενούμενους σε ρόλο οδηγού. Το Μιλγουόκι δεν μπορούσε να τα παρατήσει. Πόσο μάλιστα όταν μπορεί να κριθεί μία πρόκριση.

Ένα γρήγορο 6-0 (με δίποντα των Μάθιους, Giannis, Πόρτις) ξεσήκωσαν το Fiserv Forum και θύμισαν πως η... μοίρα των Μπακς είναι «νίκη στα 6 ματς».

Οι Μπακς - κάνοντας αλλαγές πλέον στην άμυνά τους - έριξαν τη διαφορά στους 8, χάρη σε ένα γκολ φάουλ του Giannis (70-62) και συνέχισαν να πιέζουν.

Ο Τέιτουμ είχε διαφορετική γνώμη. Όχι μόνο κράτησε τους Σέλτικς σε διαφορά ασφαλείας, αλλά την αύξησε με προσωπικά καλάθια. Μετά από ένα τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 14 (82-68) και... φιλάκια στην εξέδρα.

Και όπως στο Game 5, έτσι και στο Game 6, οι Μπακς ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με μειονέκτημα 12 πόντων!

H περίοδος ξεκίνησε με ένα απίθανο κάρφωμα και κερδισμένο φάουλ για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (35 πόντους σε εκείνο το σημείο). Και στην επόμενη φάση, σε ένα κομβικό σημείο, οι Μπακς απέφυγαν με επιτυχημένο challenge του Μάικ Μπουντενχόλζερ το 5ο φάουλ του Giannis!

Το 11-0 του Τέιτουμ!

Μετά από ένα τρίποντο του clutch Κόνατον, η διαφορά έπεσε στους 6 (84-78) και ο Ίμε Ουντόκα επανάφερε εσπευσμένα στο ματς τον Τέιτουμ.

Αυτό δεν άλλαξε πολλά. Ένα τρίποντο του Αντετοκούνμπο, αρκετά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου έφερε τη διαφορά στους 4 (85-81) και τον ίδιο στους 40 πόντους, με 8 λεπτά στο ρολόι του αγώνα!

Ο... διαγωνισμός σκοραρίσματος ανάμεσα στον Greek Freak και τον Τέιτουμ συνεχίστηκε. Clutch τρίποντο ο Giannis; Το ίδιο και ο Τέιτουμ! Έντεκα δικοί του πόντοι (από τους 41 σε εκείνο το σημείο με 7/14 τρίποντα), έφεραν ξανά τους Σέλτικς σε διαφορά 8 πόντων (95-87).

Η άφιξη της Βοστόνης στους 100 πόντους, έφερε τους Σέλτικς στο +13 (100-87), με 4:12 να απομένουν για το τέλος. Ένα θαύμα και άμεσα για τους Μπακς!

Ο Τέιτουμ πήρε την τελευταία και μακρινή ελπίδα. Πέντε σερί πόντοι και τέλος στο ματς. Η σειρά θα κριθεί οριστικά στο Game 7, την Κυριακή (22:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 26-28, 43-53, 70-82, 95-108

Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς 3-3

• Game 1: Σέλτικς - Μπακς 89-101
  • Game 2: Σέλτικς - Μπακς 109-86
  • Game 3: Μπακς - Σέλτικς 103-101
  • Game 4: Μπακς – Σέλτικς 108-116
  • Game 5: Σέλτικς – Μπακς 107-110
  • Game 6: Μπακς – Σέλτικς 95-108