Σέλτικς - Μπακς 107-110: Εξωγήινος 40άρης Γιάννης, αλύγιστα... ελάφια και τεράστιο break (vid)

Οι Μπακς πήραν το θρίλερ με τους Σέλτικς με 110-107 και πλέον θέλουν άλλη μια νίκη για την πρόκριση. Ματσάρα με 40 και 11 ριμπάουντ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, καθοριστικός Χόλιντεϊ με φοβερά κλεψίματα.

Οι Σέλτικς είχαν στα σχοινιά τους Μπακς σε όλο το ματς, αλλά τα ελάφια έδειξαν γιατί είναι πρωταθλητές. Το Μιλγουόκι ήταν από ατσάλι και με μια φοβερή αντεπίθεση στο τέλος, επικράτησε με 110-107, κάνοντας το 3-2 στη σειρά. Πλέον θέλει άλλη μια νίκη στο Game 6 για να πάρει την πρόκριση.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε άλλη μια ματσάρα με 40 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ δείχνοντας τον δρόμο στους συμπαίκτες του. Mάλιστα αναγκάστηκε να παίξει με αίμα στο πρόσωπο στις τελευταίες φάσεις, αφού... τράκαρε με τον Κόνατον. Εξαιρετικός ο Χόλιντεϊ με 24 πόντους και φοβερές άμυνες στο τέλος, ενώ ο Πόρτις μέτρησε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Τέιτουμ είχε 34 πόντους, ο Μπράουν μέτρησε 26 πόντους με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Σμαρτ με κρίσιμα λάθη όμως στο τέλος.

Τα... ελάφια τελείωσαν το ματς με 13/29 τρίποντα, ενώ οι Κέλτες είχαν 10/31. Ο Τέιτουμ μπορεί να έβαλε 34 πόντους, αλλά είχε 2/11 τρίποντα και 12/29 σουτ. Οι Μπακς έχουν μια μεγάλη ευκαιρία στην έδρα τους να προκριθούν και να παλέψουν για το back to back, μένοντας ζωντανοί από μια απίθανη σειρά. Τα... ελάφια πήραν δύο οριακά ματς μέχρι τώρα (το τρίτο και το πέμπτο) και πάνε με την ψυχολογία στα ύψη στο Μιλγουόκι για να πάρουν τη σειρά και το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

To ματς

Οι Μπακς μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με τα τρίποντα των Άλεν, Χόλιντεϊ και Μάθιους προηγήθηκαν με 2-9. Ο Μπράουν με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 10-11 στο 5'. Ο Χόλιντεϊ με σουτ μέσης απόστασης έγραψε το 14-15, πέντε λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Τάις έδωσε λύσεις στη Βοστώνη στο ξεκίνημα και διαμόρφωσε το 26-28 στο τέλος του δωδεκαλέπτου.

O Tέιτουμ άρχισε να ζεσταίνεται και έκανε το 33-32 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, απαντώντας στα δύο σερί καλάθια του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Ουάιτ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Κέλτες για το 37-32, αναγκάζοντας τον Μπουντενχόλζερ να καλέσει timeout. O Γιάννης με γκολ-φάουλ έγραψε το 40-38. Με το καλάθι του Μπράουν οι Σέλτικς ξέφυγαν με 47-48, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Σέλτικς πήραν διψήφια διαφορά, ωστόσο ο Έλληνας σταρ που πάλευε μόνος του έφερε το ματς στο 54-47 στο ημίχρονο, έχοντας 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Τέιτουμ είχε 16 για τους Κέλτες με 2/10 τρίποντα.

Ο Χόλιντεϊ μείωσε σε 58-55 στο 27' και ο Ουντόκα αναγκάστηκε να καλέσει εσπευσμένα timeout. O Mπράουν σκόραρε για το 62-59 με δεύτερη προσπάθεια. Οι Σέλτικς την έκρυψαν και ο Σμαρτ με τρίποντο έκανε το 69-63. Ο Χόλιντεϊ έπαιρνε τραβηγμένες προσπάθειες στο τρίτο δωδεκάλεπτο και ο Σμαρτ με άλλο ένα τρίποντο έκανε το 78-70, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μπράουν με πολύ δύσκολο καλάθι έκανε το 83-72.

Ο Τέιτουμ έκανε το 91-79 με ένα υπέροχο αεροπλανικό, ενώ ο Πρίτσαρντ με ένα καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το 93-79, αναγκάζοντας τα ελάφια να καλέσουν timeout. Ο Κόνατον μείωσε σε 98-90, ενώ ο Τέιτουμ έκανε το 101-95, τέσσερα λεπτά για το τέλος. Ο Χόρφορντ με κάρφωμα έκανε το 101-95, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Γιάννης και Χόλιντεϊ έκαναν το 105-105 στα 37 δευτερόλεπτα με δύο τρίποντα. Ο Τέιτουμ έβαλε δύο βολές για το 107-105 και ο Γιάννης στα 14 δευτερόλεπτα έκανε 1/2 βολές, όμως Πόρτις σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 107-108. Ο Χόλιντεϊ έκανε τάπα στα 6 δευτερόλεπτα στον Σμαρτ, ο Κόνατον είχε 2/2 βολές, ενώ ο Χόλιντεϊ ξαναέκλεψε τη μπαλα χαρίζοντας τη νίκη στο Μιλγουόκι

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 54-47, 86-77, 107-110

Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς 2-3