Σέλτικς - Μπακς 109-86: Αμυντικό σεμινάριο ενός ημιχρόνου στον Αντετοκούνμπο και 1-1 (vids)

Οι Μπόστον Σέλτικς περιόρισαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο, πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στο 1-1 με την επικράτησή τους με σκορ 109-86 . Τρομερή αμυντική εμφάνιση του Γκραντ Ουίλιαμς (21 πόντους), επάνω στον Greek Freak.

Οι Μπόστον Σέλτικς δε δίστασαν ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Από το πρώτο, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν άφησαν ούτε... μισό περιθώριο στους Μιλγουόκι Μπακς στο Game 2 της σειράς.

Με το ευρύ 109-86 (και τους Σέλτικς να μετρούν 20/43 τρίποντα και τους Μπακς 3/18!) να φέρνει τη σειρά στην ισοπαλία και να εγγυάται τουλάχιστον πέντε αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες. Και πως η σειρά θα επιστρέψει για τουλάχιστον ένα ματς στη Βοστόνη.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους δυο σταρ των Σέλτικς (έμεινε εκτός ο Σμαρτ), με τον Τζέιλεν Μπράουν να έχει 25 στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 30 πόντους (6/10 τριπ.) και τον Τζέισον Τέιτουμ να σταματάει στους 29 πόντους (5/10 τριπ.). Κομβική η εμφάνιση του Γκραντ Ουίλιαμς στην άμυνα επάνω στον Αντετοκούνμπο, αλλά και στην επίθεση με 21 πόντους και 6/9 τρίποντα!

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 28 πόντους (τους 23 στο δεύτερο ημίχρονο), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασιστ.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο είχε ονοματεπώνυμο: Τζέιλεν Μπράουν. Μόνος του εναντίον όλη της ομάδας των Μπακς! Ο γκαρντ των Σέλτικς έκανε τα πάντα στο παρκέ.

Σημείωσε 25 πόντους σε 19:46, με στατιστικά για... Όσκαρ:

• 5/5 τρίποντα
  • 2/2 βολές
  • 4/5 δίποντα

Παράλληλα, ο Μπράουν είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Και οι Σέλτικς δεν σταματούσαν να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων! Τελείωσαν τα δύο πρώτα δωδεκάλεπτα με 13/20 τρίποντα.

Και ενώ στο Game 1 είχαν 89 πόντους σε όλο το ματς, στο πρώτο ημίχρονο σημείωσαν 65! Την ίδια στιγμή, η άμυνά τους θύμισε αυτή της σειράς με τους Μπρούκλιν Νετς.

Και για το πρώτο ημίχρονο το ρόλο που είχε ο Κέβιν Ντουράντ, ανέλαβε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο Γκραντ Ουίλιαμς έγινε η... σκιά του και μπορεί να καυχιέται ότι τον περιόρισε: 0/3 τρίποντα, 2/9 δίποντα, 1/1 βολή. Και ο Αλ Χόρφορντ πρόσφερε σημαντικές βοήθειες.

Για μεγάλο διάστημα στο πρώτο ημίχρονο οι Σέλτικς επέλεξαν ατομική άμυνα πάνω στον Greek Freak και δικαιώθηκαν. Και το έκαναν με τον πιο απλό τρόπο, βγάζοντας τον Αντετοκούνμπο μακριά από τη ρακέτα. Αφήνοντας μόνο τον Τζρου Χόλιντεϊ να σκοράρει, αλλά και αυτός δεν ήταν αρκετός, μπροστά στην... καταιγίδα τριπόντων.

Λάθη και ο... γνωστός Αντετοκούνμπο

Χώρια τα λάθη. Οι Μπακς έκαναν 10 στο πρώτο ημίχρονο, τα 8 στο 2ο δωδεκάλεπτο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντετοκούνμπο έγινε πιο επιθετικός. Το μαρτύρησε και η γνωστή γκριμάτσα που έκανε. Την οποία ακολούθησε ένα τρίποντο, το πρώτο της βραδιάς.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο Giannis άρχισε να βρίσκει χώρο κίνησης κοντά στο καλάθι των Σέλτικς. Και γρήγορα γρήγορα έφτασε τους 17 πόντους, στα μισά του δωδεκαλέπτου. Και τελείωσε με 23, έχοντας 18 πόντους στο 3ο δωδεκάλεπτο.

Οι Μπακς βελτίωσαν την άμυνά τους μεν, αλλά αδυνατούσαν να βρουν εύκολους πόντους δε. Την ίδια στιγμή οι Σέλτικς έχασαν το... μαγικό ραβδάκι των τριπόντων, αφού στο πρώτο ημίχρονο μέτρησαν 12/20 τρίποντα, μετά από δώδεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 3/11.

Ένα σερί για τους πρωταθλητές (10-0) μετέτρεψε το 72-48 σε 72-58, με τον Αντετοκούνμπο να έχει σε αυτό το διάστημα 6 πόντους και τον Χόλιντεϊ 4.

Αλλά οι Σέλτικς, εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των Μπακς, κατάφεραν να πάρουν ξανά διαφορά που άγγιξε τους 20 πόντους, μολονότι ο Μπράουν έμεινε άποντος στην 3η περίοδο.

Η διαφορά έπεσε στην πιο χαμηλή τιμή της (-15, 88-73, 7:30 πριν το τέλος), αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκραντ Ουίλιαμς απάντησε με εύστοχο τρίποντο.

Οι Μπακς δεν τα παράτησαν. Έριξαν τη διαφορά στους 12 (94-82) στο όριο των τεσσάρων λεπτών. αλλά ακόμη ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Τζέισον Τέιτουμ, έβαλε «φρένο» στην προσπάθεια ανατροπής.

Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες διάλεξαν το παιχνίδι τους. Οι Μπακς πήγαν στην επαφή και στις ελεύθερες βολές, ενώ οι Σέλτικς - παρά τη σχετική αστοχία στο δεύτερο μέρος - στο μακρινό

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86