Σανς - Πέλικανς 112-97: Μπρίτζες, Πολ και Έιτον «κλείδωσαν» το προβάδισμα, μία νίκη μακριά από τα ημιτελικά (vid)

Οι Σανς είχαν σε τρομερή βραδιά τον Μικάλ Μπρίτζες και απόλυτους συμπαραστάτες τους Κρις Πολ και ΝτεΆντρε Έιτον για να φτάσουν τη σειρά κόντρα στους Πέλικανς στο 3-2 με το τελικό 112-97.

Ο Μπρίτζες σκόραρε... Ο Πολ σκόραρε και μοίραζε... ο Έιτον σκόραρε και μάζευε... και κάπως έτσι οι Σανς κατόρθωσαν να επικρατήσουν των Πέλικανς επιστρέφοντας στο Φοίνιξ με 00-00. Αυτή τη στιγμή έχουν το ισχνό προβάδισμα μίας νίκης στη σειρά (3-2), ωστόσο η κατάσταση είναι στα χέρια τους, αφού σε περίπτωση που κάνουν το break στη Νέα Ορλεάνη, θα είναι εκείνοι που θα περάσουν στα ημιτελικά της Δύσης.

Ο Ντέβιν Μπούκερ δεν κατάφερε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι να δώσει το «παρών» λόγω τραβήγματος στο πόδι που υπέστη από το Game 2 κόντρα στην Ορλεάνη και δεν έχει αναρρώσει πλήρως. Το Φοίνιξ δεν έχασε λεπτό το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο μάλιστα έφτασε και στο +17 για τους γηπεδούχους (75-58) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Tα τελευταία λεπτά, οι Πέλικανς προσπάθησαν να ανακάμψουν καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια, ωστόσο Πολ και Μπρίτζες είπαν τις τελευταίες κουβέντες και έγραψαν το τελικό 97-108!

Ο Μικάλ Μπρίτζες πήρε... φωτιά και έγινε Μπούκερ στη θέση του Μπούκερ. «Έπιασε» επίδοση ανάλογη των Ντουράντ, Λέοναρντ και Νοβίτσκι αγωνιζόμενος για 47(!) λεπτά και έχοντας 31 πόντους (4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ! Από την άλλη, ο Κρις Πολ μετά από ένα διάλειμμα επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις με 22 πόντους και 11 ασίστ με 6 ριμπάουντ. Ο Έιτον ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ συν 3 ασίστ.

Για την Νέα Ορλεάνη που θα παλέψει να ισοφαρίσει και πάλι τη σειρά, Μπράντον Ίνγκραμ και ΣιΤζέι ΜακΚόλουμ σκόραραν από 22 και 21 αντίστοιχα με τον τελευταίο να μαζεύει 8 ριμπάουντ (5 είχε ο Ίνγκραμ) και να μοιράζει 5 ασίστ (όσες και ο συμπαίκτης του). Ο Βαλαντσιούνας είχε 17 πόντους με 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-20, 59-46, 89-78, 112-97