Πέλικανς - Σανς 118-103: Οι... πελεκάνοι «δάγκωσαν» ξανά και ισοφάρισαν σε 2-2 (vid)

Νίκος Καρφής

Oι Πέλικανς αποδεικνύονται σκληρά καρύδια, αφού επικράτησαν με 118-103 και στο Game 4 των Σανς με και έφεραν τη σειρά στο 2-2.

Το παλεύουν με όλη τους την ενέργεια και την ψυχή οι Πέλικανς. Η ομάδα από τη Νέα Ορλέανη εκμεταλλεύτηκε την έδρα για δεύτερο σερί ματς και κατάφερε να επικρατήσει με 118-103 των Σανς, φέρνοντας τη σειρά στο 2-2. Καθοριστική η τρίτη περίοδος, την οποία οι πελεκάνοι πήραν με 35-23, ενώ από τη στιγμή που μπήκε ο Αλβαράδο στην τέταρτη περίοδο, έδωσε ώθηση μέσω της άμυνας στους Πέλικανς, οι οποίοι πάτησαν... γκάζι και χάθηκαν. Φοβερός στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και ο Βαλαντσιούνας, αλλά και ο Τζόουνς με εντυπωσιακές τάπες που σήκωσαν στο πόδι το κοινό των Πέλικανς.

Για τη Νέα Ορλεάνη ο Ίνγκραμ σε άλλο ένα ματς ήταν εξαιρετικός με 30 πόντους και 4 ασίστ. Ο συγκινητικός Βαλαντσιούνας βοήθησε πολύ και έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του με μεγάλα καλάθια στην τέταρτη περίοδο, τελειώνοντας με 26 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs και 15 ριμπάουντ. Ο ΜακΚόλουμ πρόσθεσε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Έιτον μέτρησε 23 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο ΜακΓκί είχε 14 πόντους, ο Τζόνσον 13, ενώ ο Πολ έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους και δυσκολεύτηκε πολύ από την άμυνα των πελεκάνων, ενώ μοίρασε και 11 ασίστ. Χωρίς τον Μπούκερ οι... ήλιοι πιέζονται πάρα πολύ και έχουν μπει σε περιπέτειες.