Ουόριορς - Γκρίζλις 113-104: Σούπερ Κάρι πριν από τη ματσάρα των Χριστουγέννων με τους Σανς

Ο Στεφ Κάρι ήταν συγκλονιστικός κόντρα στους Γκρίζλις, έχοντας 46 πόντους με 8 τρίποντα για τους Ουόριορς που επικράτησαν με 113-104 πριν από τον αγώνα των Χριστουγέννων με τους Σανς για την κορυφή της Δύσης.

Ο κορυφαίος σουτέρ τριών πόντων στην ιστορία του ΝΒΑ κουβάλησε τους Ουόριορς στη νίκη επί των Γκρίζλις, σημειώνοντας την πέμπτη νίκη στους τελευταίους έξι αγώνες τους στην κανονική περίοδο.

Από κει και πέρα, ο Γκάρι Πέιτον Jr. σημείωσε 22 πόντους και ένα καθοριστικό τρίποντο στην τέταρτη περίοδο ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν μοίρασε 9 ασίστ, βοηθώντας το Γκόλντεν Στέιτ να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 26-6 ενώ έπεται το ματς των Χριστουγέννων με τους πρωτοπόρους Σανς (26-5) που προέρχονται από τη νίκη επί των Θάντερ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζα Μοράντ σημείωσε 21 πόντους όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους Γκρίζλις που μετρούσαν έξι συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες. Υπό τις ιαχές «MVP-MVP», λοιπόν ο Κάρι σημείωσε 13/22 σουτ (8/14 τρίποντα) και 12/12 βολές, σκοράροντας 30+ πόντους για 12η φορά φέτος και 225η φορά στην καριέρα του!

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 52-53, 84-83, 113-104

@Photo credits: NBA/Getty Images