Μπακς - Λέικερς 109-102: Αντετοκούνμπο από άλλο πλανήτη με 47 πόντους (vid)

Μία εξωπραγματική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 47 πόντους και ευστοχία 78.3% έδωσε τη νίκη στους Μιλγουόκι Μπακς (7-8) απέναντι στους Λος Άντζελες Λέικερς (8-8) με σκορ 109-102. Επιστροφή για Μίντλετον.

Ήταν ένα από εκείνα τα βράδια. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμοιαζε βγαλμένος από ένα μπασκετικό παραμύθι. Μία ονείρωξη δίχως τέλος. Απέναντι στους Λος Άντζελες Λέικερς (εκτός πιθανότατα για τελευταία φορά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς) ο δύο φορές MVP ήταν απλώς ασταμάτητος: 28 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο με 11/13 σουτ και 47 πόντοι στο φινάλε με το απίστευτο 78.3% στα σουτ εντός παιδιάς!

Συνολικά ο Giannis μέτρησε 3/4 τρίποντα, 15/19 δίποντα και 8/11 βολές, μαζί με 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη σε 36:17 στο παρκέ του Fiserv Forum.

O Κρις Μίντλετον επέστρεψε μετά από απουσία 8 αγώνων (λόγω κορονοϊού), πρόσφερε 16 πόντους και δύο τρίποντα, με τα οποία ισοφάρισε την επίδοση του μεγάλου Ρέι Άλεν με 1,051 τρίποντα με τη φανέλα των Μπακς.

Κομβικός ο ρόλος του Μπόμπι Πόρτις, με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, ενώ ο Πατ Κόνατον είχε 4/8 τρίποντα και 16 πόντους για τους Μπακς.

Η ζωή χωρίς τον ΛεΜπρόν

Οι Λέικερς είδαν για ένα ακόμη ματς τον Τζέιμς να παρακολουθεί απ' τον πάγκο. Και τον Άντονι Ντέιβις να αγωνίζεται 37 λεπτά (18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), αφήνοντας πίσω του τις ενοχλήσεις στο πόδι του, όσο και στο δεξί χέρι, αυτό που χρησιμοποιεί για να σουτάρει.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόσφερε 19 πόντους και 15 ασίστ, σουτάροντας με 43.8% (7/16 σουτ, 2/5 τρίποντα, 5/11 δίποντα), ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Τάιλερ Χόρτον-Τάκερ με 25 πόντους.

Η νίκη των Μπακς σταμάτησε το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών στην έδρα τους, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-8. Οι Λέικερς βρίσκονται πλέον στο 8-8.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 64-53, 85-83, 102-109