Μπεσίκτας - Φενέρμπαχτσε 68-64: Πήρε με Νίνταμ το επεισοδιακό ντέρμπι!

Δημήτρης Οικονόμου
Γιώργος Παπαγιάννης

Ο Γκούντουριτς έχασε ευκαιρία να φέρει Φενέρμπαχτσε και Μπεσίκτας στα ίσια, 30'' πριν το φινάλε και έτσι οι γηπεδούχοι με τον Νίνταμ πήραν το ντέρμπι στην Τουρκία.

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης η Μπεσίκτας, που επικράτησε στο επεισοδιακό ματς της Φενέρχμπατσε με 68-64.

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τη διακοπή, αφού αντικείμενο βρήκε στο φρύδι τον Μάνταρ στο φινάλε του 2ου δεκαλέπτου η ένταση παραλίγο να βάλει οριστικό τέλος στην αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν τη «μάχη» τους σε ένα κλειστό ντέρμπι, με την Μπεσίκτας να βρίσκει τρόπο να ανοίξει τη διαφορά 2,5 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Νίνταμ με δύο τρίποντα εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο 65-56. Η Φενέρ προσπάθησε αλλά ο Γκούντουριτς έχασε την ευκαιρία της ισοφάρισης στους 65, στα 30''.

Ο Νίνταμ μάλιστα ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 15 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ ο Γιγκίτ Αρσλάν ακολούθησε με 14. Για τη Φενέρμπαχτσε κορυφαίος ήταν ο Χέις-Ντέιβις με 18 και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Σανλί ολοκλήρωσε με double-double έχοντας 14 και 10 αντίστοιχα. Στους 4 έμεινε ο Παπαγιάννης μετά από 18 λεπτά, έχοντας ένα ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 31-24, 47-45, 68-64