Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 69-55: «Ερυθρόλευκη» υπεροχή και φουλ για το Κύπελλο! (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε ένα συντριπτικό κομμάτι του παιχνιδιού και επικράτησε 69-55 του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών παίρνοντας το δεύτερο εισιτήριο του τελικού της Κυριακής (10/04, 15:00).

Η τρίτη πράξη ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό βρήκε στο τέλος της τον ίδιο νικητή. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν του «αιωνίου» αντιπάλου με 69-55 στο Κλειστό Κλαδισού και κάνοντας το 3/3 με την απόλυτη υπεροχή απέναντι στις «πράσινες», τσέκαραν την θέση τους για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής(10/04), όπου θα αντικρύσει την Ελευθερία Μοσχάτου.

Κορυφαία για το σύνολο του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν η Κριστίνα Βιτολα που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους έχοντας 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ στο διάστημα που αγωνίστηκε. Από εκεί και πέρα εξαιρετική η παρουσία της Χάμπλιν με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τις Νικολοπούλου (9π., 5 ριμπ., 7ασ.), Σπυριδοπούλου (7π., 8ριμπ., 2 ασ.) και Σταμολάμπρου (13π.) να ακολουθούν.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, η Χόλμς ήταν... όαση στα νεκρά διαστήματα της ομάδας και σταμάτησε στους 12 πόντους (9ριμπ., 3ασ., 4 κλ., 2μπλοκ). Η Φιτζέραλντ είχε 14, ενώ η Ριντ που αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ πρόσθεσε 11 (1ριμπ., 5ασ., 1 κλ.).

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες το παιχνίδι τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, με τις άμυνες να παίζουν σημαντικό ρόλο και το σκορ να παραμένει χαμηλά. Χαρακτηριστικό είναι πως για τον Ολυμπιακό η αρχή έγινε από την Χάμπλιν μετά από 2 λεπτά αγώνα, ενώ η Ριντ ισοφάρισε στο 6'52'' (2-2). Το 2-5 μετατράπηκε αρκετά γρήγορα σε 8-6 από την Βίτολα, με την Αμερικανίδα φόργουορντ των πρασίνων να προσθέτει 4 πόντους και την Σπυριδιπούλου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-10.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο με 2 κλεψίματα από Αλεξανδρή και Νικολοπούλου και αξιοποιώντας τα λάθη των φιλοξενούμενων έφτασαν στο 19-12 στο 12ο λεπτό. Με τρίποντο της Λύμουρα, ο Παναθηναϊκός μείωσε την διαφορά στους 4 (19-15) και κυρίως με τις εμπνεύσεις της Χολμς προσπάθησε να παραμείνει κοντά στο σκορ με το 23-19 να διαμορφώνεται μετά από περίπου 15 λεπτά αγώνα. Το επόμενο διάστημα μέχρι και το ημίχρονο οι παίκτριες της Καπογιάννη αντιμετώπισαν πρόβλημα στη ρακέτα, κάτι που επιβεβαίωσε και η «επιστράτευση» της Χάμπλιν -8 ριμπάουντ-(35-21), αλλά και της Σταμολάμπρου που χτύπησε κοντά στο καλάθι.

Σε εκείνο το διάστημα, ο Ολυμπιακός είχε 59.3% στο δίποντο διορθώνοντας τα κακώς κείμενα της πρώτης περιόδου, ενώ ο Παναθηναϊκός 30.8% με 8/26. Τα τρίποντα η πληγή και για τους δύο (0/6 και 1/6).

Με την επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο μέρος, οι πράσινες βρήκαν ενέργεια μέσα από την άμυνά τους και με 5 πόντους της Φιτζέρλαντ και ένα λέι απ της Χολμς έτρεξαν επιμέρους 3-7 (40-28) σε 2μιση λεπτά. Στο 3'27'' Φιτζέραλντ και Χατζηνικολάου κατέβασαν την διαφορά στους 7 (44-37), αλλά το δίδυμο Σταμολάμπρου- Βίτολα έδωσαν και πάλι αέρα 12 πόντων στην ομάδα τους (49-37). Το σκορ κινήθηκε σε αυτά τα επίπεδα, ενώ σε... νεκρό χρόνο η Χατζηνικολάου έστειλε τις δύο ομάδες στην καθοριστική περίοδο με το 52-42.

Εκεί, μετά το 54-44, η Σταμολάμπρου από την περιφέρεια έγραψε το 57-44 στο 34ο λεπτό, κάνοντας πιο δύσκολη την αντίδραση του Παναθηναϊκού. Οι απαντήσεις που είχαν οι πράσινες στις προσπάθειες των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετές για να ρίξουν την διαφορά από τα διψήφια νούμερα μέχρι και το 38'. Η Ριντ μπήκε ξανά στο παρκέ δίνοντας ενέργεια στις συμπαίκτριές της με συνεχόμενα καλάθια για το 65-52, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε εν μέρει διασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό, το οποίο ήρθε με το 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55