Ελευθερία Μοσχάτου - ΟΑ Χανίων 71-61: Πρόκριση στον τελικό για τις τυπικά γηπεδούχες

Στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε με 71-61 της ομάδας των Χανίων και θα διεκδικήσει το τρόπαιο την ερχόμενη Κυριακή απέναντι στον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού (10/04).

Οι τυπικά γηπεδούχος Ελευθερία Μοσχάτου ήταν η ομάδα που κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα παρά τα όποια ξεσπάσματα των Χανίων και πήρε την νίκη με 71-61. Κέρδισε έτσι το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών την Κυριακή (10/04) και περιμένει τον αντίπαλό της από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Με γκολ φάουλ της Ντέλιτς τα Χανιά έκαναν την αρχή με 3-0 στο παιχνίδι, ενώ η Ελευθερία Μοσχάτου αντέδρασε με 8-0 (8-3). Οι τυπικά γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα έχοντας σε κοντινή απόσταση την αντίπαλη ομάδα (21-18). Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασαν το +9 με Σμιθ και Καρακασίδου (28-19), ενώ το ημίχρονο βρήκε την «οικοδέσποινα» ομάδα να κυνηγά τους 10 πόντους.

Δύο τρίποντα της Παπαδάκη με την επιστροφή ήταν εκείνα που έκλεισαν την ψαλίδα στο -4 (45-41) και έδωσε πνοή στις παίκτριες του Σόφτση. Ωστόσο το επιμέρους 12-4 για την Ελευθερία έφερε το σκορ στο 57-45 με την Θεοδωρομανωλάκη. Στην τελευταία περίοδο το 8-0 των Χανίων έγραψε το 57-55 με κάτι παραπάνω από 5 λεπτά στο ρολόι, ενώ η Ντέζα Τζέιμς έδωσε τέλος στην αστοχία (60-55). Μέχρι και το τέλος οι φιλοξενούμενες πλησίαζαν επικίνδυνα, παρόλα αυτά το σύνολο του Δεσποτάκη έβρισκε τις λύσεις και πήρε την νίκη με 71-61.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Καρακασίδου με 20 πόντους (1 ριμπ., 3ασ.), ενώ η Τζέιμς ακολούθησε με 16 και οι Σμιθ και Θεοδωρομανωλάκη από 14.

Για τα Χανιά, στους 15 πόντους σταμάτησε η Παπαδάκη, 14 είχε η Χάρις και 13 η Ντέλιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-33, 57-47, 71-61