Κράιλσχαϊμ - Περιστέρι 78-55: Πήγαινε για πρόκριση κι έφυγε με... συντριβή

Το Περιστέρι γνώρισε βαριά ήττα με 78-55 από την Κράιλσχαϊμ στην Γερμανία κι αποχαιρέτισε άδοξα το FIBA Europe Cup.

Οι ελπίδες του για πρόκριση δεν ήταν πολλές, όμως υπήρχαν. Το Περιστέρι χρειαζόταν είτε απλή νίκη και ήττα των Μπάκεν Μπίαρς στο άλλο ματς, είτε νίκη με +11 (προκειμένου να καλύψει την διαφορά της εντός έδρας ήττας του από την Κράιλσχαϊμ), αλλά τελικά τίποτα από αυτά δεν συνέβη.

Η πραγματικότητα είναι πως το Περιστέρι - δίχως να έχει τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο του - ήταν ανταγωνιστικό μόνο για ένα δεκάλεπτο κόντρα στην Κράιλσχαϊμ. Από την β' περίοδο κι έπειτα, οι Γερμανοί κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ κι έφτασαν τελικά σε ένα άνετο ροζ φύλλο με διαφορά 23 πόντων!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπόγκνταν Ραντοσάβλιεβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Τερέλ Χάρις πρόσθεσε 15. Όσον αφορά την ελληνική ομάδα, ο Έρικ ΜακΚρί σημείωσε 14 πόντους κι ο Λίνος Χρυσικόπουλος 11 αντίστοιχα, όμως με μόλις 3/27 τρίποντα (11%) και 19 λάθη θα ήταν αδύνατον να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-25, 60-40, 78-55

Πλέον το Περιστέρι απαλλάσσεται από τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις (με απολογισμό 2-4 στο FEC) και επικεντρώνεται αποκλειστικά και μόνο στην Basket League.