Άλμπα - Ερυθρός Αστέρας 81-58: Αποχαιρετισμός με θρίαμβο (vid)

H Άλμπα (12-22) νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (10-24) με 81-58 και ολοκλήρωσε τη σεζόν με νίκη.

Η Αλμπα ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 81-58.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μικρή σημασία στα αμυντικά τους καθήκοντα και αν σουτάρουν με καλά ποσοστά ειδικά από μακρινή απόσταση. Οι γηπεδούχοι με τους Σίβα και Φοντέκιο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν με 18-10 (7').

Οι φιλοξενούμενοι με τους Λόιντ και Σιμόνοβιτς βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν σε 24-24 (12'), ωστόσο η Αλμπα βρήκε, χώρο, έτρεξε και απέκτησε εκ νέου διαφορά 10 πόντων (36-26, 15'). Οι Γερμανοί είχαν βρει ρυθμό και το εκμεταλλεύτηκαν διαλύοντας την αντίπαλη άμυνα. Ο Σίβα έκανε ό,τι ήθελε και το ημίχρονο έκλεισε με 49-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη κι έτσι δεν διαφοροποιήθηκε η διαφορά που τις χώριζε. Πάντως όταν Λάμερς και Έρικσον μπήκαν στην εξίσωση του σκορ το σκορ μετατράπηκε σε 66-41 (29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα το οποίο ευνόησε τους γηπεδούχους. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να ακολουθήσει, οι παίκτες της Αλμπα διασκέδαζαν στο παρκέ και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αλμπα είχε ρυθμό, έβγαλε ενέργεια, ευστόχησε σε 11 τρίποντα και έδωσε 24 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σίβα πρόσφερε 17 πόντους, 8 ασίστ και 2 λάθη. .

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακό βράδυ για Χολ (0/6 σουτ) και Ουόλντεν (1/3 σουτ και 3 λάθη)

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Φοντέκιο έχοντας 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 25-8.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Άλμπα τίποτα, ο Ερυθρός Αστέρας την δεύτερη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-30, 66-46, 81-58