Ερυθρός Αστ. - Μακάμπι Τ.Α 76-64: Νίκη γοήτρου (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας (10-23) νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ (13-18) με 76-64.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε τη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 76-64.

Οι γηπεδούχοι νωρίς στο ματς ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-0 (3'), ωστόσο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν άμεσα. Με πλουραλισμό και πόντους από πολλούς παίκτες η Μακάμπι κατάφερε να προσπεράσει με 15-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα από την καλή τους άμυνα να βρουν καλάθια και στην άλλη πλευρά του παρκέ. Με διαδοχικά καλάθια του Μπράιαντ μετέτρεψαν το σκορ σε 21-32 (15'). Ο Ντόμπριτς όμως μιμήθηκε τον αντίπαλο γκαρντ και με δικά του σερί καλάθια έφερε τον Ερυθρό Αστέρα στο 31-34 (19').

Οι Σέρβοι στην τρίτη περίοδο διόρθωσαν αρκετές πτυχές του παιχνιδιού τους. Οι Λόιντ, Νταβίντοβατς και Λάζιτς με μακρινά σουτ άλλαξαν για τα καλά την εικόνα στον πίνακα του σκορ (48-39, 26'). Η Μακάμπι βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ντόρσεϊ χάρη στον οποίον μείωσε σε 48-44 (28').

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε αποκτήσει ρυθμό, ο Λόιντ επιβεβαίωνε τη φήμη του σκόρερ ολκής και έδωσε προβάδισμα 13 πόντων στην ομάδα του (61-48, 34'). Όσες φορές βρήκε τρίποντο παίκτης του Σφαιρόπουλου άλλες τόσες βρήκε και του Ράντονιτς με αποτέλεσμα να μην πέφτει η διαφορά (71-61, 38').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε τρίποντα (36%-29%), βολές (83.3%-63.6%), ριμπάουντ (45-25) και ασίστ (17-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λόιντ πρόσφερε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, αλλά και 6 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Kαλογιάρο άκουσε την κόρνα της λήξης έχοντας αρνητικό ranking (-3).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντόμπριτς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους ενώ ο Σιμόνοβιτς πρόσθεσε 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-61, ο Ντόμπριτς βρήκε ένα ακόμη εύστοχο σουτ τριών πόντων και... σφράγισε τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τα 19 λάθη. Η Μακάμπι τιες κακές επιλογές της στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Όγκνιεν Ντόμπριτς με τα δύο χέρια μπροστά σε άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 33-34, 53-45, 76-64