Χίμκι-Βιλερμπάν 87-85: Δια χειρός Σβεντ και Μίκι η... αδιάφορη ματσάρα

Γιώργος Κούβαρης
Ύστερα από ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Χίμκι επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τέσσερις σερί ήττες, καθώς στο πλέον αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής, επικράτησε της Βιλερμπάν εντός έδρας με 87-85..

Να 'ταν έτσι όλα τα αδιάφορα ματς της EuroLeague και... τι στον κόσμο!

Τι κι αν η Χίμκι είχε μόλις 3 νίκες σε 30 ματς. Τι κι αν η Βιλερμπάν δεν έχει να κυνηγήσει τίποτα. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν δυνατές συγκινήσεις στα Περιχώρα της Μόσχας, σ' ένα άκρως συναρπαστικό ματς από το τέταρτο δεκάλεπτο και μετά.

Μπορεί η ρωσική ομάδα να είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων μετέτρεψε το ματς σε πραγματικό... ντέρμπι, με αποτέλεσμα να χρειαστεί και το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 32 πόντους με 6/11 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Εξαιρετικός και ο Τζόρνταν Μίκι με άλλους 28 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Το ματς

Μπορεί στην πρώτη περίοδο το ματς να ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονταν στο σκορ (9-10 στο 4', 15-13 στο 6', 18-19 στο 8', 20-22 στο 10') αλλά στη συνέχεια η Χίμκι έμελλε να... κάνει την διαφορά στο ματς. Με πολύ καλή άμυνα και πατώντας το γκάζι στην επίθεση, πραγματοποίησε επιμέρους 22-9 (!) και πήρε διαφορά 11 πόντων (42-31) με τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Σβεντ και Μίκι ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τη ρωσική ομάδα, με τους Γιαμπουσέλε και Φαλ να προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους μέσα στο ματς.

Ακόμα και στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε. Η Χίμκι εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στο ματς φτάνοντας την διαφορά και στο +15 (50-35 στο 23') και παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν μείωσε σε 64-58, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (62-50). Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, το ματς όχι μόνο δεν είχε τελειώσει, αλλά η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν έτοιμη για την μεγάλη αντεπίθεση!

Όπερ και εγένετο! Με ένα επιμέρους 18-5 (!) κατάφερε να μετατρέψει το 65-52 υπέρ της Χίμκι σε... 70-70 στο 01:13 για το τέλος του αγώνα. Ο Μόνια στα 48'' με τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (73-70) και στη συνέχεια δύο βολές του Κόουλ και άλλες δύο του Μίκι έφεραν το σκορ στο 75-72 με 5'' να απομένουν για το τέλος.

Με άψογα «εκτελεσμένη» επίθεση, ο Νόρις Κόουλ τράβηξε πάνω του όλη την άμυνα της Χίμκι, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Χάουαρντ και εκείνος με τρίποντο από τη γωνία έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (75-75) με 1,8'' να απομένουν για τη λήξη του ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην παράταση, αλλά το δύσκολο σουτ του Αλεξέι Σβεντ δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση η Βιλερμπάν προσπάθησε να κρατηθεί στο ματς, προσπάθησε να πάρει τα ηνία στο σκορ, αλλά υπήρχαν οι Αλεξέι Σβεντ (32π., 4ασ.) και Τζόρνταν Μίκι (28π., 9ριμπ.) για να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι ήταν πολύ εύστοχη από τη γραμμή (20/21 βολές), είχε καλά ποσοστά στα δίποντα (55%) ενώ είχε και δύο σημαντικά σημεία αναφοράς στο ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Αλεξέι Σβεντ (32π., 4ασ.) και Τζόρνταν Μίκι (28π., 9ριμπ.) ήταν εκείνοι που «καθάρισαν» για τη ρωσική ομάδα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σεργκέι Μόνια χάρη σ' ένα κρίσιμο τρίποντο στα 48'' πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Λίγα πράγματα από τον Ντέιβιντ Λάιτι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το καλάθι του Σβεντ στα 28΄΄ πριν από το τέλος της παράτασης με το οποίο έδωσε προβάδισμα στην Χίμκι (84-83) και μαζί το momentum για τη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Χάουαρντ με το οποίο οδήγησε το ματς στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τόσο η Χίμκι όσο και η Βιλερμπάν τα κακά ποσοστά στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-31, 62-50, 75-75 (κ.α.), 87-85 (παρ.)