Χίμκι - Άλμπα 81-100: Απίθανος Έρικσον με 36 πόντους και 10/13 τρίποντα! (vid)

Ο Μάρκους Έρικσον έκανε μία μυθική εμφάνιση στη Μόσχα, έχοντας 36 πόντους με 10/13 τρίποντα στην επικράτηση της Άλμπα (10-18) επί της Χίμκι (3-24). Ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων στη EuroLeague! Οι Γερμανοί έδωσαν 31 ασίστ!

Νίκησε η ομάδα! Αυτό ευαγγελίζεται έτσι και αλλιώς η Άλμπα Βερολίνου. Πως το σύνολο κερδίζει τις μονάδες. Αν και στη Μόσχα, η ομάδα του Αίτο Ρενέσες πέρα από το ομαδικό πνεύμα που έχει δείξει όλη τη σεζόν, διέθετε και τον Μάρκους Έρικσον που μέτρησε 36 πόντους (οι 25 στο 2ο ημίχρονο) το απίστευτο 10/13 τρίποντα και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ της EuroLeague! Το δεύτερο εκπληκτικό στατιστικό αφορά την ομαδικότητα, με την Άλμπα να μοιράζει 31 ασίστ!

Υπομονή, εμπιστοσύνη στο μπάσκετ της. Και στο κρίσιμο σημείο, διέλυσε τις προσδοκίες της Χίμκι για μία δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Το πρώτο ζευγάρι νικών μετά τις 20 Φεβρουαρίου του 2020!

Η τυχερή ήταν η Άλμπα, η οποία αποχώρησε από τη Ρωσία με μία νίκη κα μία ήττα (από τη Ζενίτ).

Το ματς

Η Χίμκι ήρθε με φόρα. Από την επικράτηση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Έχοντας τον Τζόρνταν Μίκι σε εκπληκτική κατάσταση. Στην πρώτη περίοδο ο Αμερικανός σέντερ είχε 11 πόντους (συνολικά πέτυχε 29) χωρίς να χάσει σουτ και η Χίμκι ήταν μπροστά με 25-20.

Ο Μίκι συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα της Άλμπα, με τον Αλεξέι Σβεντ να μπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 47-41 στο ημίχρονο με το buzzet beater τρίποντο του Έρικ ΜακΚόλουμ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία. Η Άλμπα βελτίωσε την άμυνά της, περιορίζοντας τόσο τον Μίκι, όσο και τον Σβεντ. Και τα υπόλοιπα ήταν εύκολα.

Συνολικά πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μάρκους Έρικσον να... εκτελεί από την περιφέρεια (10/13 τρίποντα).

Και τη Χίμκι να μην μπορεί να ακολουθήσει.

Ένα σερί των Γερμανών (7-0) έφερε μπροστά στο σκορ την Άλμπα και μετά ακολούθησε το... σόου του Έρικσον! Από το 84-76 πέτυχε 14 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με 17/35 τρίποντα και 31 ασίστ η Άλμπα δεν έχανε ούτε από τους... Λέικερς!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκους Έρικσον σκόραρε 30 πόντους με 8/11 τρίποντα! Και ο Λουκ Σίκμα πρόσθεσε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Για μία ακόμη φορά, ο Σίβα Πέιτον με 11 πόντους και 9 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ιγκόρ Βιάλτσεφ με μικρή συμμετοχή και ανάλογη προσφορά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 7-0 της Άλμπα, που μετέτρεψε το εις βάρος της 67-63 σε (υπέρ της) 70-67.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τζόρνταν Μίκι βγήκε στον αιφνιδιασμό και έκανε έκανε ένα δυνατό tomahawk κάρφωμα!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι ό,τι και να πετάξει δεν έχει τόση σημασία. Αν και η καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο είναι για.. πέταμα! Η Άλμπα τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100