Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 86-88: Σερί τέλος λόγω Μίτσιτς και Λάρκιν (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αναντολού Εφές (13-10) επικράτησε της Μπαρτσελόνα (17-7) με 86-88 και διέκοψε το σερί διαδοχικών θετικών αποτελεσμάτων της ισπανικής ομάδας.

Η Αναντολού Εφές είχε τους δύο γκαρντ της σε καταπληκτική βραδιά και επικράτησε εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 86-88.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να επιβληθεί πλήρως της άλλης, ωστόσο ορισμένες λεπτομέρειες και ο Μπομπουά έβαλαν την Εφές μπροστά στο σκορ με 13-19 (7'). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν, αλλά και πάλι ο Γάλλος γκαρντ πρόσφερε λύση (18-25, 10').

Στη δεύτερη περίοδο οι Μίτσιτς και Σίνγκλετον μπήκαν στην εξίσωση του σκορ και η διαφορά αυξήθηκε υπέρ της τουρκικής ομάδας (34-44, 16'). Η Μπαρτσελόνα με τον Καλάθη να προσφέρει ασίστ στους Μίροτιτς και Ντέιβις έκλεισε το ημίχρονο με 50-53 χάρη σε σουτ από το κέντρο του γηπέδου.

Τα γκαρντ του Αταμάν τροφοδότησαν με επιτυχία τον Σανλί κι ο Τούρκος σέντερ τους δικαίωσε με διαδοχικά καλάθια (58-67, 27'). Ο Μίροτιτς σκόραρε στην μπροστινή πλευρά του γηπέδου, αλλά το ίδιο συνέβη και με τον Μίτσιτς που βρήκε συνεχόμενες βολές (63-72, 29').

Τα πολλά λάθη των παικτών του Γιασικεβίτσιους δεν τους επέτρεπαν να σκοράρουν και να πλησιάσουν στο σκορ ώστε να διεκδικήσουν τη νίκη παρά τη βελτιωμένη έκδοση της άμυνας τους (65-76, 35'). Οι Τούρκοι είχαν αγκαλιάσει τη νίκη όμως με τρίποντα των Καλάθη και Βέστερμαν έγινε το 84-86. Ο Μίτσιτς ήταν ψύχραιμος από τις βολές όμως και δεν επέτρεψε κάτι χειρότερο για την ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (42.9%-56.4%), κλεψίματα (4-10) και λάθη (17-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίτσιτς τελείωσε με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Ο Λάρκιν πρόσθεσε 19 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάνγκα έμεινε στους 5 πόντους με 1/6 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σανλί βοήθησε σε σημαντικό βαθμό με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 84-86 ο Μίτσιτς έμεινε ψύχριαμος από τη γραμμή των βολών και με 2/2 «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα 17 λάθη. Η Αναντολού Εφές τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο από το κέντρο του Μπράντον Ντέιβις στη λήξη του ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 50-53, 65-72, 86-88