Μπασκόνια - Άλμπα Βερολίνου 77-84: Απόδραση από τη Χώρα των Βάσκων!

Η Άλμπα Βερολίνου (8-13) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια (9-12), επικρατώντας με σκορ 77-84.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας ανέβασε την απόδοσή της στο β' ημίχρονο και πανηγύρισε σπουδαία νίκη στη Βιτόρια επί της Μπασκόνια, ανεβαίνοντας στο 8-13 στην κατάταξη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Τζέισον Γκρέιντζερ κουβάλησε επιθετικά την Άλμπα Βερολίνου στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου οι πρωταθλητές Γερμανίας προηγήθηκαν με 2-9 με το καλάθι του Ουρουγουανού γκαρντ. Οι Βάσκοι πίεσαν και πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με το τρίποντο του Ακίλε Πολονάρα (14-13, 6:11) όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 18-21 με το τρίποντο του Μάρκους Έρικσον at the buzzer. Ακολούθως η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με +8 με τον Πίτερς (48-40, 18:51) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50-46.

Η Άλμπα Βερολίνου αντέδρασε άμεσα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της Μπασκόνια και ο Τίμαν ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 54-63 στο 25:29! Μάλιστα προηγήθηκε με 58-65 στο 30', κάνοντας επιμέρους σκορ 11-21 στο τρίτο δεκάλεπτο. Εν συνεχεία ο Έρικσον ευστόχησε για το 69-77 στο 36' ενώ ο Λο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 74-82 στο 1:13 για το φινάλε! Ο Βιλντόζα ευστόχησε από την κορυφή για το 77-82 ενώ το λάθος του Λο που έχασε την μπάλα κράτησε... όρθια την Μπασκόνια στα 27". Παρ' όλα αυτά, ο Βιλντόζα αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Λο «κλείδωσε» το διπλό των Γερμανών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Άλμπα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταρε με 46.4% στο τρίποντο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέισον Γκρέιντζερ τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 κερδισμένα φάουλ σε 24:59.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόνι Τζεκίρι είχε 1/2 σουτ, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 4:58.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τίμαν βοήθησε την Άλμπα με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Άλμπα τα 22 λάθη, η Μπασκόνια τα «νεκρά» διαστήματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Άλμπα στο β' ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 58-61, 77-84.