Ζενίτ - Μπάγερν 79-75: Το... γύρισαν οι Ρώσοι! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ζενίτ κατάφερε να κάνει την ανατροπή (έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς) και να φτάσει στη νίκη με 79-75 κόντρα στη Μπάγερν. Στο 8-4 οι Ρώσοι.

Στο 8-4 ανέβηκε η Ζενίτ που επικράτησε με ανατροπή με 79-75 της Μπάγερν.

Η ομάδα του Πασκουάλ είχε για πρώτο σκόρερ τον Μπάρον με 20, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τόμας.

Στον αντίποδα για τους Βαυαρούς που έπεσαν στο 9-5, ο Ρέινολντς είχε 13 με 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Σίλεϊ έγραψε το 4-10 για τη Μπάγερν στο 5’, με τον Κέι Σι Ρίβερς να απαντά με τρίποντο για τη Ζενίτ (14-14). Τελικά οι Βαυαροί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-20 χάρη στον Σίσκο.

H Mπάγερν άνοιξε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ζίπσερ για το 23-32. Οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν, με τον Μπαμπ να κάνει το 35-43 στο 20’. Το συνολο του Τρινκέρι είχε 3/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι 4/10.

Ο Τζόνσον πήγε τη διαφορά στο +11 (46-57) για τη Μπάγερν. H oμάδα του Πασκουάλ πάτησε γκάζι στο τέλος του δεκαλέπτου και έκανε το 56-60 χάρη στο τρίποντο από τον Χόλινς.

Ο Πάνγκος ισοφάρισε σε 69-69 για τη Ζενίτ στο 37’. Με τον Τόμας και τον Πόιθρες η Ζενίτ έκανε το 79-75 στα 36 δευτερόλεπτα. Ο Σίσκο έχασε δίποντο στα 242 δευτερόλεπτα και η Ζενίτ έφτασε σε σημαντική νίκη-ανατροπή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ είχε 11/23 τρίποντα και ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταια λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπάρον είχε 20 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Σημαντική βοήθεια από Τόμας και Γκουντάιτις που είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπαμπ είχε μόλις 3 πόντους σε 18 λεπτά δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με τα καλάθια του Τόμας και Πόιθρες, η Ζενίτ έκανε το 79-75 στα 36 δευτερόλεπτα και η Μπάγερν δεν αντέδρασε ποτέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα 12 λάθη η Ζενίτ, το 4ο δεκάλεπτο που στοίχισε η Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.