Ζενίτ - Μπάγερν 79-75: Το... γύρισαν οι Ρώσοι! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ζενίτ κατάφερε να κάνει την ανατροπή (έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς) και να φτάσει στη νίκη με 79-75 κόντρα στη Μπάγερν. Στο 8-4 οι Ρώσοι.

Στο 8-4 ανέβηκε η Ζενίτ που επικράτησε με ανατροπή με 79-75 της Μπάγερν.

Η ομάδα του Πασκουάλ είχε για πρώτο σκόρερ τον Μπάρον με 20, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τόμας.

Στον αντίποδα για τους Βαυαρούς που έπεσαν στο 9-5, ο Ρέινολντς είχε 13 με 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Σίλεϊ έγραψε το 4-10 για τη Μπάγερν στο 5’, με τον Κέι Σι Ρίβερς να απαντά με τρίποντο για τη Ζενίτ (14-14). Τελικά οι Βαυαροί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-20 χάρη στον Σίσκο.

H Mπάγερν άνοιξε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ζίπσερ για το 23-32. Οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν, με τον Μπαμπ να κάνει το 35-43 στο 20’. Το συνολο του Τρινκέρι είχε 3/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι 4/10.

Ο Τζόνσον πήγε τη διαφορά στο +11 (46-57) για τη Μπάγερν. H oμάδα του Πασκουάλ πάτησε γκάζι στο τέλος του δεκαλέπτου και έκανε το 56-60 χάρη στο τρίποντο από τον Χόλινς.

Ο Πάνγκος ισοφάρισε σε 69-69 για τη Ζενίτ στο 37’. Με τον Τόμας και τον Πόιθρες η Ζενίτ έκανε το 79-75 στα 36 δευτερόλεπτα. Ο Σίσκο έχασε δίποντο στα 242 δευτερόλεπτα και η Ζενίτ έφτασε σε σημαντική νίκη-ανατροπή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ είχε 11/23 τρίποντα και ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταια λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπάρον είχε 20 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Σημαντική βοήθεια από Τόμας και Γκουντάιτις που είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπαμπ είχε μόλις 3 πόντους σε 18 λεπτά δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με τα καλάθια του Τόμας και Πόιθρες, η Ζενίτ έκανε το 79-75 στα 36 δευτερόλεπτα και η Μπάγερν δεν αντέδρασε ποτέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα 12 λάθη η Ζενίτ, το 4ο δεκάλεπτο που στοίχισε η Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75