Μονακό - Φενερμπαχτσέ 93-96: Ασταμάτητο το... τρένο των Ιτούδη-Καλάθη (vid)

Νίκος Καρφής
Η Φενερμπαχτσέ των Ιτούδη και Καλάθη είναι ασταμάτητη και αν και τα... χρειάστηκε, νίκησε με 96-93 μέσα στην έδρα της Μονακό. Μοιραίος Τζέιμς στο τέλος.

Είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Euroleague και το απέδειξε και στο Πριγκιπάτο η Φενέρ, παρόλο που στο τέλος αγχώθηκε (κινδύνεψε να χάσει διαφορά 19 πόντων). Η ομάδα του Ιτούδη και του Καλάθη... καθάρισε τη Μονακό με 96-93 και έτσι πήγε στο 8-1, όντας στην κορυφή της κατάταξης. Από την άλλη η παρέα του Μάικ Τζέιμς έπεσε στο 6-3.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέις-Ντέιβις με 21 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε 15 με 7 ασίστ και ο Γουίλμπεκιν μέτρησε 13 πόντους. Στον αντίποδα ο Μάικ Τζέιμς είχε 17 πόντους, ο Λόιντ 18 και ο Ντιαλό 16.

Ο Ομπράντοβιτς μάζεψε τους παίκτες του για οδηγίες, ενώ το ματς παιζόταν και ο Γκούντουριτς εκτελούσε βολές 10 δευτερόλεπτα για το τέλος με το σκορ στο 93-94, κάτι που έκανε έξαλλο τον Δημήτρη Ιτούδη.

Το ματς

O Kαλάθης δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα της Μονακό, είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας και έκανε το 16-16 στο 7’. Μονακό και Φενέρ δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Έλληνας γκαρντ μίλησε τελευταίος στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ευστόχησε σε τρίποντο για το 18-21 στο 10΄.

Η ομάδα του Ιτούδη πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με το τρίποντο του Μπιρσέν για το 18-26. Με τον Λόιντ η Μονακό μείωσε σε 36-40, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Κάρσεν Έντουαρντς έδωσε προβάδισμα εννιά πόντων για το 36-45 στους φιλοξενούμενους στο 19’.

Ο Χέις-Ντέιβις έκανε το 43-56 στο 23’, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα timeout. H ομάδα του Ιτούδη έλεγξε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 54-73 με τον Χέις-Ντέιβις στο 28’.

Ο Ντιαλό μείωσε σε 77-87, πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Τζέιμς έκανε το 83-89 στο 36'. Ο Μότλεϊ έβαλε μία βολή για το 85-92 στο 38'. Ο Οκόμπο μείωσε σε 89-92 στο 39'. Ο Χολ έκανε το 91-92 στα 40 δευτερόλεπτα, ενώ ο Χέις-Ντέιβις έγραψε το 91-94, 14 δευτερόλεπτα για τη λήξη. O Λόιντ έκανε το 93-94. Ο Γκούντουριτς απάντησε με δύο βολές για το 93-96 στα 10 δευτερόλεπτα και ο Μάικ Τζέιμς αστόχησε στο τριποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-45, 60-79, 93-96

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +19 και όσο και πλησίασε στην ανατροπή η Μονακό, ήταν δύσκολο να την κάνει. Επίσης ήταν άστοχο το τρίποντο του Τζέιμς που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Τέλος οι νικητές είχαν 25 ασίστ αντί 18 των ηττημένων.

MVP: Κορυφαίοι στο ματς ο Χέις-Ντέιβις με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ και φυσικά ο Νικ Καλάθης με 15 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γουίλμπεκιν που σταμάτησε στους 13 πόντους και βοήθησε πολύ και ο Γκούντουριτς με 12 πόντους και κρίσιμες βολές στο τέλος.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπλόσομγκεϊμ είχε μόλις 3 πόντους σε 19 λεπτά και δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 4/5 τρίποντα του Χέις-Ντέιβις και οι 25 ασίστ της Φενέρ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρ δείχνει ασταμάτητη και συνεχίζει στην κορυφή της Euroleague, ενώ η Μονακό κρατά την αντεπίθεση στο τέλος που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.