Μπάγερν - Φενέρμπαχτσε 62-74: «Σίφουνας» η ομάδα των Ιτούδη-Καλάθη στην πρεμιέρα (vid)

Νίκος Καρφής
Η εντυπωσιακή Φενέρ των Ιτούδη και Καλάθη ξεκίνησε με το... δεξί στη Euroleague, επικρατώντας άνετα με 74-62 της Μπάγερν.

Με διπλό ξεκίνησε η πορεία της Φενέρμπαχτσε στη Euroleague. Η ομάδα του Ιτούδη και του Καλάθη επικράτησε με 74-62 της Μπάγερν στο Μόναχο και έδειξε τη δυναμική της. Για τους νικητές που πήγαν στο 1-0, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζεκίρι με 15 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Χάντερ είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 12 μέτρησε ο Γουάιλερ-Μπαμπ. Οι Τούρκοι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πάνε μόλις 4 φορές στη γραμμή των βολών, ενώ έκαναν μόλις 8 λάθη αντί 19 των Βαυαρών.

Το ματς

H Φενέρ μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 0-7 χάρη στο καλάθι του Γουίλμπεκιν. Ο Πιέρ με τρίποντο έκανε το 6-15 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η Μπάγερν βελτίωσε την εικόνα της στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, κάνοντας το 19-21 με το τρίποντο του Γουόλντεν.

Ο Χέις-Ντέιβις σκόραρε για το 19-25 στο 12'. Η ομάδα του Ιτούδη πάτησε το... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Γκούντουριτς κατάφερε να φύγει για 13 πόντους (23-36). Ο Χάντερ μείωσε σε 28-36, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 34-40 στο ημίχρονο. Με 6/13 τρίποντα σούταρε η Μπάγερν στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ 4/13 είχε η Φενέρμπαχτσε.

Ο Τζεκίρι δημιουργούσε πολλά προβλήματα στη Μπάγερν και έκανε το 44-52 στο 25'. Έντουαρντς και Πιέρ έδωσαν αέρα 13 πόντων (44-57) στην ομάδα του Ιτούδη στο 27'.

Οι Βαυαροί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν με τίποτα τον ρυθμό της Φενέρ, η οποία ξέφυγε με 50-68 με το καλάθι του Μότλεϊ. Ο Χέις-Ντέιβις εκτόξευσε το ματς στο +20 (54-74), με τους Τούρκους να παίρνουν μια εύκολη νίκη στην πρεμιέρα τους στη Εuroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε λιγότερα λάθη (19 αντί 8), έπαιξε καλή άμυνα, ενώ δεν επέτρεψε στη Μπάγερν να πάρει εύκολους πόντους από τις βολές.

MVP: Καλάθης και Τζεκίρι. Ο Έλληνας γκαρντ είχεν 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο σέντερ των Τούρκων τελείωσε με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρ είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, κάνοντας καλή δουλειά.

AΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Λούτσιτς είχε μόλις 2 πόντους με 0/5 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 6/6 του Τζεκίρι στα σουτ και οι 4 βολές της Μπάγερν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φενέρ έλεγξε το ματς από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και μετά. Δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης, ενώ έκανε καλή δουλειά στην άμυνα στο ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρ έδειξε από την πρεμιέρα τη δύναμη της και δεν είχε πρόβλημα να φύγει με το διπλό από το Μόναχο.