Άλμπα - Ρεάλ 74-89: Διπλό στο Βερολίνο στην επιστροφή του Ντεκ (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Γκάμπριελ Ντεκ φόρεσε ξανά τη φανέλα της Ρεάλ που επικράτησε της Άλμπα με σκορ 74-89, παρά τις απουσίες των Ταβάρες, Ρούντι, Ουίλιαμς - Γκος και Κοζέρ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε στη Mercedes-Benz Arena με σημαντικές απουσίες ωστόσο επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Άλμπα ενώ ο Πάμπλο Λάσο έριξε στο παρκέ τον Γκάμπριελ Ντεκ. Ο Αργεντινός φόργουορντ (2π., 1/2 δίπ., 1ριμπ. σε 9') αγωνίστηκε ξανά με τη «Βασίλισσα» έπειτα από το σύντομο πέρασμά του από το ΝΒΑ ενώ οι Ερτέλ, Πουαριέ και Γιαμπουσέλε κουβάλησαν τη «Βασίλισσα».

Ο αγώνας

Η Ρεάλ επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Άλμπα (1/9 τρίπ.) όμως πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στη Mercedes-Benz Arena στο 15-19. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο σούταραν με 70% στο δίποντο (7/10) και μοίρασαν 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Άλμπα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Λο (8π.).

Ακολούθως οι Μαδριλένοι έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Σέρχιο Γιουλ ευστόχησε σε τρίποντο για το 15-27 στο 12'. Ο Βενσάν Πουαριέ ευστόχησε για το +15 (33-48) ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-48, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους πίσω από τα 6μ.75 στο δεύτερο δεκάλεπτο (6/8). Η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 46-50 με τις βολές του Όσκαρ Ντα Σίλβα στο 24' όμως η Ρεάλ έχτισε ξανά διψήφια διαφορά (54-65, 27'). Η «Βασίλισσα» ανέβασε σταδιακά στροφές κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 74-89.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΜΑΤΣ: Κάθε φορά που η Άλμπα πλησίαζε στο σκορ, η Ρεάλ ανέβαζε ταχύτητα, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του ματς. Παράλληλα, η Ρεάλ υποχρέωσε την Άλμπα σε 17 λάθη

O MVP: Ο Τομά Ερτέλ σημείωσε 17 πόντους, 7 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 25:10

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σμιθ έμεινε στους 2 πόντους με 1/5 σουτ και 0/1 βολή σε 14:52.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βενσάν Πουαριέ βοήθησε τη Ρεάλ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η επιστροφή του Γκάμπριελ Ντεκ. Ο Αργεντινός φόργουορντ φόρεσε ξανά τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης έπειτα από 287 ημέρες κι εκείνο το ματς με τη Φενέρμπαχτσε, πριν φύγει για το ΝΒΑ και τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε 1/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και ακολούθως είχε 6/8 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, όταν έχτισε διψήφια διαφορά που διατήρησε ως το φινάλε του αγώνα στο Βερολίνο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Άλμπα Βερολίνου ήταν ανταγωνιστική ως ενός σημείου (46-50, 25') όμως παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης που έπαιξε όμορφο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-48, 56-73, 74-89.