Περιστέρι winmasters - Χάποελ 73-79: Υποκλίθηκε στο φαβορί

Το Περιστέρι έμεινε εκτός προημιτελικών στο Basketball Champions League έπειτα από τη νέα ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμε με σκορ 73-79 στο κλειστό της Τζον Κένεντι.

Οι Ισραηλινοί ήταν το φαβορί στη σειρά με την ομάδα των δυτικών προαστίων που γνώριζε εξ αρχής ότι έπρεπε να κάνει μαζεμένες υπερβάσεις απέναντι στους παίκτες του Όντεντ Κάτας.

Εν τέλει η Χάποελ Ιερουσαλήμ πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά του BCL με 2-0 νίκες απέναντι στη Περιστέρι που μείωσε, μεν σε 47-50 στο 26:48 όμως έμεινε με την προσπάθεια.

Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο στο παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών ενώ οι Φελντέιν και Μπράουν σκόραραν μαζί τους 49 από τους 79 πόντους της Χάποελ!

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 11-17 κι ακολούθως βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους, έκαναν επιμέρους σκορ 17-29 στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-46.

Σε αυτό το διάστημα το Περιστέρι μέτρησε 1/12 τρίποντα, η Χάποελ σούταρε με 60% στο δίποντο και με 39% στην περιφέρεια ενώ ο Κέιν και ο Μορέιρα είχαν έντονο επεισόδιο κατά τη διάρκεια ενός timeout!

Οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν σε 38-49 στο 25', ο Μορέιρα τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 47-50 ωστόσο η Χάποελ άντεξε στην πίεση και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-46, 47-54, 73-79.