Κολοσσός - ΠΑΟΚ 69-60: «Κλείδωσαν» τη τρίτη θέση οι Ροδίτες (vid)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 69-60 του ΠΑΟΚ και «σφράγισε» την παρουσία του στη τρίτη θέση της Basket League!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη άφησε πίσω της το κακό πρώτο δεκάλεπτο και στα επόμενα τρία πλησίασε στα συνηθισμένα της φετινά στάνταρ. Ως εκ τούτου, λύγισε με διαφορά εννέα πόντων τον ΠΑΟΚ και «καπάρωσε» οριστικά την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς προβλημάτισαν ξανά, ιδίως σε σχέση με την επιθετική τους απόδοση που στιγματίστηκε από τα πολλά λάθη. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη βλέπει το στόχο των playoffs να απομακρύνεται - κάτι που έχει να συμβεί 14 χρόνια!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν με... το σταγονόμετρο. Ο Καμπερίδης πέτυχε ένα τρίποντο στο πρώτο λεπτό (0-3) κι έκτοτε ακολούθησαν 13 άστοχα σουτ για τις δύο ομάδες! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 9-12 για τον Δικέφαλο, με τους Ρίβερς και Λαβ να δίνουν το προβάδισμα. Το μοτίβο αστοχίας έπαψε να υφίσταται στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν - ελαφρώς - στροφές επιθετικά. Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό και με καλάθια των Φλόιντ, Μίλερ (20-19, 15') κατάφερε να προσπεράσει. Ο Φλόιντ συνέχισε να χτυπά τον ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το +6 (27-21, 18') για τους Ροδίτες, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-26 με τον Μίλερ. Στο μεσοδιάστημα, ο ΠΑΟΚ δεν σκόραρε καθόλου στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα μικρό 4-0, χάνοντας έδαφος ενόψει της επανάληψης.

Σε αυτήν, η φυσιογνωμία του ματς δεν άλλαξε (35-29, 22'). Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (40-31, 25'), αφού πια έβλεπε ευκολότερα το αντίπαλο καλάθι. Μάλιστα ο Μομίροφ έδωσε και διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους (43-33, 26'), με τον Κολοσσό να μπαίνει στην καθοριστική περίοδο με ένα ουσιώδες προβάδισμα (50-42, 30'). Στον αντίποδα, τα προβλήματα του προβλέψιμου ΠΑΟΚ συνέχισαν να σχετίζονται με την επίθεση του. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο για το 55-44 πλήγωσε την παλιά του ομάδα και 4 λεπτά πριν το τέλος ο Φλόιντ σκόραρε για το 59-52, σταματώντας την προσπάθεια επιστροφής του ΠΑΟΚ.

Ο Χριστοδούλου μείωσε σε 59-55 με τρίποντο, 3'40'' πριν το φινάλε, αλλά οι Ροδίτες απάντησαν με 8-0 (63-55, 38') με αιχμή του δόρατος τον Φλόιντ κι ουσιαστικά καθάρισαν το ματς. Ο Μίλερ με συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 69-58 στα 31'' και χάρισε στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη το 15ο εφετινό της ροζ φύλλο. Ο ΠΑΟΚ απλώς έριξε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, με δύο βολές του Λαβ στο φινάλε, για το τελικό 69-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ανώτερος ο Κολοσσός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ιδίως στα ενδιάμεσα δεκάλεπτο, το επί μέρους ήταν 41-30 υπέρ του.

Ο MVP: Ο Τζόρνταν Φλόιντ (19π., 6ριμπ., 4ασ.) έκανε την διαφορά, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Σον Μίλερ (13π., 11ριμπ., 2ασ.).

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Φιλ Γκρίν δεν δικαιολόγησε τα 24' παρουσίας του στο ματς, έχοντας 3/10 σουτ (7π.) και 3 ασίστ για 3 λάθη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύτιμοι για τους νικητές οι Μομίροφ (10π., 4ριμπ., 1ασ.) και Μαργαρίτης (9π., 2ριμπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στα λάθη των δύο ομάδων. 17 ο ΠΑΟΚ, μόλις 7 ο Κολοσσός στο 40λεπτο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οριστικά τρίτος ο Κολοσσός που ολοκληρώνει μια ονειρεμένη κανονική περίοδο. Στο 15-8 πλέον το ρεκόρ των Ροδιτών!

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΟΤΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 86-80 στο PAOK Sports Arena. Ο Κολοσσός πήρε και την διαφορά σήμερα, αν κι οι ομάδες δεν πρόκειται να ισοβαθμήσουν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ έχει να μείνει εκτός playoffs από τη σεζόν 2007-08 και πλέον κινδυνεύει. Όσο για τους Ροδίτες; Ήταν το φαβορί και δίκαια πήραν τη νίκη.